T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Furmańskie rękawice – warsztat rękodzielniczy

Tkanie rękawic furmańskich to tradycja, która była znana niemalże w całym paśmie Karpat. Wełniane rękawice były niezbędne do prac zimowych w gospodarstwie. Tkali je samodzielnie mężczyźni na specjalnej przestrzennej formie zwanej deską. Z okazji urodzin Stanisława Jopka – nazywanego Pierwszym Furmanem Rzeczypospolitej – zapraszamy serdecznie na wyjątkowe dwudniowe warsztaty tkactwa przestrzennego.

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 14.10.2023 - 15.10.2023

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

dla dorosłych
dla młodzieży powyżej 12. roku życia

Inne

Wstęp płatny Rezerwacja pod numerem telefonu: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770 lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Tkactwo przestrzenne
Pod koniec XX wieku w związku ze zmianą stylu życia górali Karpat tradycja tkania rękawic zaczęła zanikać. Wełna z owiec przestała być łatwo dostępna a inne, tańsze rękawice można było kupić w sklepach. Jednak miłość do tradycji sprawiła, że w Piwnicznej-Zdroju (Beskid Sądecki) i okolicach nadal są one wytwarzane, a w listopadzie 2022 roku tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali zostało wpisane na Krajowa Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego (konwencja UNESCO). Rękawice tkane przez współczesnych tkaczy zachwycają gamą kolorów i wzorów. Na przestrzennych formach tkane są również czapki i pantofle. W dniach 14-15 października zapraszamy na dwudniowe warsztaty, podczas których poznacie korzenie tej tradycji a także będziecie mogli poznać technikę tkania rękawic furmańskich i czapek.

Warsztaty poprowadzą przestrzenne tkaczki z Beskidu Sądeckiego: Małgorzata Polańska-Kubiak (Łomnica-Zdrój) i Urszula Lis (Piwniczna-Zdrój).
Informacje praktyczne
Warsztat rękodzielniczy przeznaczony dla dorosłych, dla młodzieży powyżej 12. roku życia.

Plan warsztatu:
14 października / 10:00-17:30 / Część I
15 października / 10:00-17:30 / Część II

Czas trwania:
15 godzin

Koszt:
Opłata za uczestnictwo w warsztacie 250 zł / osoba