T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Karpacka biżuteria koralikowa – dwudniowy warsztat rękodzielniczy

Karpacka biżuteria koralikowa jest wytwarzana ręcznie z maleńkich koralików, od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę. Najbardziej okazałą i zarazem bardzo kosztowną ozdobą, noszoną dawniej przez łemkowskie kobiety, była krywulka. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się jak wykonać tego rodzaju naszyjnik oraz poznać znaczenie i symbolikę karpackiej biżuterii koralikowej, zapraszamy na dwudniowe warsztaty.
Krywulka - karpacki naszyjnik z koralików zawieszony na gałązce

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 13.05.2023 - 14.05.2023

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Sala Edukacyjna
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla osób dorosłych
Dla młodzieży powyżej 12. roku życia

Inne

Wstęp płatny
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Koralikowy naszyjnik leżący na stolę, obok rozłożone koraliki, nożyczki i nici
Magia koralików
Krywulki to tradycyjna biżuteria karpacka, wytwarzana ręcznie w niemal całych Karpatach. Ta niezwykła ozdoba stroju, w zależności od regionu, ma swoje charakterystyczne odmiany, kolorystykę i wzornictwo, dla wszystkich wspólna jest jednak technika wytwarzania. Na cienką, mocną nić, ręcznie lub przy użyciu specjalnych krosien nanizywano setki kolorowych koralików, które układając się w geometryczny wzór tworzyły piękną ozdobę stroju damskiego i męskiego. Bogactwo zdobnictwa i misterność wykonania świadczyły niejednokrotnie o zamożności panny, która krywulkę nosiła – tak było na Łemkowszczyźnie, gdzie osiągały one szerokość 15-20 cm i pokrywały całe ramiona. Dawniej uważano, że tworzenie biżuterii z koralików powinno być zastrzeżone dla osób o czystym sercu, by wraz z koralikowym cudeńkiem mogły przekazać pozytywną energię komuś, kto będzie nosił koralikowe ozdoby. Podczas 10 godzinnych warsztatów dowiecie się czym są krywulki, gerdany, sylianki oraz drabynki. Poznacie symbolikę kolorów oraz znaczenie symboli występujących w naszyjnikach. Nauczycie się projektowania wzoru oraz własnoręcznie wykonacie małą krywulkę.
Osoba prowadząca warsztaty w biżuterii koralikowej
Osoba prowadząca:
Ewelina Matusiak-Wyderka – rękodzielniczka, absolwentka Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie, pochodzi z Dolnego Śląska, ale wiele lat temu przeprowadziła się na Podkarpacie, gdzie zaczęła się jej fascynacja tradycyjną biżuterią koralikową z tych terenów. W 2010 roku założyła pracownię artystyczną Miodosytnia. Jest mistrzynią w nawlekaniu koralików i tworzeniu tego rodzaju biżuterii. Koralikowania  uczyła się u Darii Boiwki z Komańczy oraz Andrieja Bobyka z Ukrainy. Dziś sama chętnie uczy innych.  W swoich pracach nawiązuje przede wszystkim do tradycyjnej biżuterii  noszonej przez Łemków, Bojków i Hucułów, ale projektuje również własne wzory, opierające się o motywy zaczerpnięte z karpackiego haftu krzyżykowego. Obok bardzo czasochłonnych krywulek w jej pracowni powstają też sylianki, drabinki oraz gerdany. Jest członkinią Zarządu Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego oraz Stowarzyszenia Twórców „Bres”.
Informacje praktyczne:
Warsztat rękodzielniczy przeznaczony dla dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia.

Plan warsztatu:
13 maja / 12:00-17:00 / Część I
14 maja / 10:00-15:00 / Część II

Czas trwania:
10 godzin

Koszt:
Opłata za uczestnictwo w warsztacie 200 zł / osoba


📞 Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl
Liczba miejsc ograniczona.