T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Lato w Karolinie 2023 - harmonogram wydarzeń

Przez całe lato będziemy opowiadać o barwnych i różnorodnych kostiumach zespołu „Mazowsze”. Jeżeli macie ochotę przyjrzeć się uważnie kolorowym tkaninom, zdobieniom i nakryciom głowy, zapraszamy na letnie warsztaty rodzinne. Podczas wakacji coś dla siebie znajdą również pasjonaci rękodzieła. Spędźcie lato razem z nami!
Dwie dziewczyny w chustkach, stojące tyłem, jedna drugiej wiąże korale

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 01.07.2023 - 31.08.2023

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat

Inne

Wydarzenia biletowane

Fragment garderoby zespołu "Mazowsze"
Warsztaty rodzinne
Garderoby zespołu „Mazowsze” pełne są niezwykłych skarbów. Znajdziecie w nich piękne ręcznie malowane tkaniny, zdobione kwiatami wstążki, srebrne guziki, korale z prawdziwego koralowca, sznury bursztynów, finezyjne nakrycia głowy, a nawet stroje z najodleglejszych zakątków świata. Chcielibyście przyjrzeć się bliżej tym barwnym elementom mazowszańskich ubiorów? Interesuje Was moda ludowa? Zapraszamy w każdą środę lata na warsztaty rodzinne. Jeżeli nie uda Wam się wziąć udziału w lipcowym spotkaniu, nie martwcie się, każdy temat powtórzymy w sierpniu. Do zobaczenia!
Harmonogram warsztatów:
  • 5 lipca i 2 sierpnia godz. 12:00 / O koralach koloru koralowego i innej ludowej biżuterii  
Broszki, korale, wisiorki, spinki i guziki. Biżuteria jest ważną ozdobą nie tylko damskich, ale i męskich ubiorów. Z czego dawniej ją wykonywano? W jaki sposób noszono? Przekonacie się podczas warsztatu rodzinnego, na którym wykonacie również własną biżuterię.

  • 12 lipca i 9 sierpnia godz. 12:00 / Czepiec, czółko i galanda, o tradycyjnych nakryciach głowy
Jak wygląda bamberski kornet? Kto dawniej nosił galandy? Ile rogów ma rogatywka? Podczas warsztatu przyjrzycie się różnym ciekawym nakryciom głowy, dowiecie się kto i z czego je robił, a na koniec sami wykonacie... kurpiowskie czółko.

  • 19 lipca i 16 sierpnia godz. 12:00 / Od kimono do sombrero, międzykulturowe podróże modowe
Macie ochotę wybrać się w modową podróż z zespołem „Mazowsze”? Chcielibyście zobaczyć jakie tradycyjne stroje artyści przywieźli ze sobą z zagranicznych wyjazdów? Zapraszamy na warsztat, na którym porozmawiamy o ubiorach z różnych zakątków świata.

  • 26 lipca i 22 sierpnia (uwaga wtorek!) godz. 12:00 / Nie tylko sukna i pasiaki, barwny świat tkanin
Jak powstaje tkanina? Jakie rodzaje materiałów były dawniej najbardziej popularne? Jaki w dotyku jest jedwab? Czy wełna zawsze gryzie? Podczas warsztatu porozmawiamy o rodzajach tkanin, surowcach, z których są wykonywane oraz sposobach ich zdobienia.
Informacje praktyczne:
Warsztaty przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 6–12 lat

Koszt:
uczestnictwo w warsztacie 20 zł / osoba

Czas trwania:
ok. 60 min

Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Liczba miejsc ograniczona.

Polecane wydarzenia w Centrum Folkloru Polskiego