T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Lato w Karolinie – harmonogram wydarzeń

Przez całe lato w Karolinie czeka na was wiele atrakcji. Dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy cykl warsztatów. W środy i niedziele będziemy odbywać fascynujące podróże po Polsce i po świecie. W soboty zapraszamy młodzież i dorosłych na letnią szkołę rękodzieła. Będziemy zgłębiać tajniki dawnych rzemiosł. W planie również spotkania i pokazy, a na zakończenie lata potańcówka. Bądźcie z nami!
Plakat promujący lato w Karolinie, zielone tło, na nim rysunki, letnie kwiaty, słonecznik, mak, chaber, w środku tekst Lato w Karolinie, lipiec, sierpień 2022, na górze logotyp Centrum Folkloru Polskiego Karolin

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 01.07.2022 - 31.08.2022

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla dzieci
Dla rodzin
Dla młodzieży
Dla dorosłych

Inne

Wydarzenia biletowane

Grupa młodych ludzi w kostiumach ludowych siedzi w altance na dworze, przed sobą mają mapę, jedna z dziewczyn pokazuje jakiś punkt na mapie palcem
Warsztaty rodzinne
Czy wiecie, że aby odbywać nawet najdalsze podróże wcale nie trzeba przemierzać tysięcy kilometrów? Jeżeli macie ochotę odwiedzić różne niezwykłe zakątki Polski i poznać bliżej polską kulturę, albo marzą wam się bardziej egzotyczne wyprawy i odkrywanie innych kultur, zapraszamy w wakacje na warsztaty rodzinne do Centrum Folkloru Polskiego. Wspólnie poszukamy muszelek na nadmorskiej plaży, posłuchamy co szumi w lesie, wybierzemy się na górską wyprawę, sprawdzimy co można robić podczas lata w mieście i jak spędzić ciekawie wakacje na wsi. Bez wątpienia będzie to lato pełne ekscytujących przygód. Jeżeli nie uda wam się wziąć udziału w lipcowym spotkaniu, nie martwcie się każdy z tematów powtórzymy w sierpniu. Do zobaczenia!
Harmonogram warsztatów:
 • 3 lipca i 10 sierpnia godz. 12:00 / Dookoła świata
Wybierzcie się z „Mazowszem” w niezwykłą podróż po świecie! Podczas warsztatu odwiedzimy miejsca, w których koncertował zespół. Poznamy ciekawostki o kulturze, zwyczajach i tradycjach odwiedzanych krajów. Będziemy mogli poczuć się jak prawdziwi globtroterzy.  
 • 6 lipca i 14 sierpnia godz. 12:00 / W kurpiowskim borze
Czy wiecie czym dawniej zajmowali się mieszkańcy mazowieckich puszcz? Co ciekawego można robić w lesie? Podczas warsztatu będziemy zgłębiać tajniki kurpiowskiej kultury. Powędrujemy po borach i zagajnikach i przyjrzymy się bliżej leśnej roślinności.
 • 13 lipca i 3 sierpnia godz. 12:00 / Morza szum
Marzą wam się wakacje nad morzem? Chcielibyście poznać Kaszubów, którzy od wieków zamieszkują tereny Pomorza? Razem z nami odkrywać ich zwyczaje i tradycje? Podczas warsztatów porozmawiamy o niezwykle bogatej kaszubskiej kulturze. Wykonamy oryginalne pamiątki znad morza.
 • 17 lipca i 24 sierpnia godz. 12:00 / W krainie kozła
Z czego słyną poznańskie Bamberki? Jak wygląda kozioł biały i jakie dźwięki wydaje? Czym zajmuje się szewc? Podczas zajęć wybierzemy się nad wielkopolskie jeziora, nad rzeki: Obrę i Wartę. Przekonamy się jak można aktywnie spędzić czas nad wodą.

 • 20 lipca i 17 sierpnia godz. 12:00 / Na górskim szlaku
Górale, niezwykle dumni ze swojej kultury, postrzegani są jako zahartowani, silni i honorowi ludzie. Jak się żyje u podnóża gór? Kim jest baca? Co robi juhas? Do czego dawniej służyła ciupaga? Podczas zajęć wybierzemy się na tatrzańskie hale i sprawdzimy czym tradycyjnie zajmują się Górale? Porozmawiamy również o tym jak bezpiecznie wędrować po górskich szlakach.
 • 27 lipca i 28 sierpnia godz. 12:00 / Podwórkowe gry i zabawy
Czy można się dobrze bawić spędzając lato w mieście? Dzieciom na osiedlowych podwórkach nigdy nie brakowało ciekawych pomysłu na to jak spędzać wolny czas. Podczas spotkania wybierzemy się w podróż na Śląsk i poznamy znane i lubiane śląskie gry i zabawy.
 • 31 lipca i 31 sierpnia godz. 12:00 / Na zielonej łące
Długie ciepłe wieczory, słoneczne dni, możliwość obcowania z naturą… tak często wyobrażamy sobie wiejskie wakacje, chociaż lato na wsi to przede wszystkim czas wypełniony pracą od świtu do zmierzchu. Jak dawniej wyglądały sianokosy i żniwa? Czy w tym pracowitym okresie znajdowano czas na zabawę? Podczas spotkania porozmawiamy nie tylko o wakacyjnych obowiązkach, ale również o bieganiu boso po łące i polnych kwiatach.
Informacje praktyczne

Warsztaty przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 6–12 lat

Koszt:

Uczestnictwo w warsztacie 15 zł / osoba

Czas trwania:

ok. 60 min

Rezerwacja:

telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770

e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Liczba miejsc ograniczona.

Warsztat tkacki, drewniane krosno, na nim leżą kolorowe nici
Letnia szkoła rękodzieła

W letnie soboty zapraszamy młodzież i dorosłych na warsztaty rękodzielnicze. Będziemy tkać, wyplatać, haftować i kaligrafować. Jeżeli macie ochotę przyjemnie i kreatywnie spędzić czas, chcielibyście własnoręcznie wykonać oryginalne prace, koniecznie odwiedźcie Centrum Folkloru Polskiego. Szczegółowe informacje na temat kolejnych spotkań będą pojawiać się systematycznie w aktualnościach na naszej stronie.

Harmonogram spotkań:
 • 9 lipca godz. 12:00 / Tkactwo
 • 23 lipca godz. 12:00 / Haft
 • 6 sierpnia godz. 12:00 / Kaligrafia
 • 20 sierpnia godz. 12:00 / Ludowe pająki
Pięć młodych, uśmiechniętych kobiet ubranych w kostiumy łowickie pozuje na tle Akropolu
Spotkania pełne opowieści i muzyki
Tegoroczne lato spędzimy pod hasłem podróżowania… po Polsce, po świecie, po kulturze ludowej i kartach historii. Na początku wakacji, w niedzielę 3 lipca, zapraszamy na spotkanie z panią Marią Trzaskowską, która opowie o swojej rodzinie i jej związkach z Karolinem. Natomiast pod koniec lata, w sobotę 20 sierpnia, będziemy wspominać najciekawsze i najbardziej fascynujące wyjazdy zagraniczne zespołu „Mazowsza”, a w podróż po Polsce tropem tradycyjnej muzyki zabierze nas kapela ludowa. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco tego co się u nas dzieje.