T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Letnia szkoła rękodzieła – ludowe pająki

Ostatnie spotkanie w ramach naszej letniej szkoły rękodzieła poświęcone zostanie ludowym pająkom – lekkim, barwnym konstrukcjom, które dawniej stanowiły ważną dekorację wiejskiej izby. W sobotę 20 sierpnia nauczymy się robić z bibuły kolorowe pompony a następnie tworzyć z nich inspirowane tradycją ozdoby.
Przestronna konstrukcja, słomki połączone pomponami z bibuły

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 20.08.2022

GODZINA: 12:00

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Sala Edukacyjna
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla osób dorosłych
Dla młodzieży
Dla dzieci powyżej 12. roku życia

Inne

Wstęp płatny
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Na stole leżą materiały do wykonania pająka, pocięta bibuła, pompony z bibuły, nożyczki, słomki, ołówek i szpulka nici z igłą
Lekkość i ruch
Dawniej pająki zawieszano pod sufitem na środku izby lub w tak zwanym świętym kącie, ludowej formie domowego ołtarzyka. Mieniąc się całą feerią barw poruszały się przy każdym nawet najdelikatniejszym powiewie powietrza, przynosząc domownikom szczęście. Tradycyjnie robiono je tuż przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, wymieniając na nowe przed kolejnymi świętami. W zależności od regionu oraz indywidualnej inwencji twórców i twórczyń mogły różnić się kształtami i kolorami. Pająki tworzono z łatwo dostępnych na wsi materiałów: słomy, grochu, fasoli, bibuły, papieru, włóczki, piór i wydmuszek. Przybierały różne formy przestrzenne: kuliste, krystaliczne, tarczowe lub na metalowej obręczy, kształtem przypominające oglądane w kościołach i na dworach żyrandole. Podczas warsztatu krok po kroku stworzymy własne kompozycje.
Osoba prowadząca:
  • Monika Bryzek – historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, dyplomowana tkaczka i instruktorka rękodzieła. Zafascynowana sztuką ludową i tradycyjnym rzemiosłem od ponad dziesięciu lat prowadzi działalność edukacyjną, tka, wyplata, szyje i snuje opowieści.
Informacje praktyczne:
Warsztat rękodzielniczy przeznaczony dla dorosłych, dla młodzieży powyżej 12. roku życia.

Czas trwania:
3 godziny

Koszt:

Opłata za uczestnictwo w warsztacie 40 zł / osoba

Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl
Liczba miejsc ograniczona.

Polecane wydarzenia w Centrum Folkloru Polskiego