T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Lubelskie pisanki – warsztat rękodzielniczy z twórcami ludowymi

Na Lubelszczyźnie jajka wielkanocne najczęściej zdobiono techniką batikową. Na czym ona polega? Jak pisze się woskiem? Jakie wzory są typowe dla tego regionu? W ramach „Weekendu na ludowo” zapraszamy na pisankowy warsztat z twórcami ludowymi.
Trzy pisanki ustawione w rzędzie na drewnianych podstawkach

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 26.03.2023

GODZINA: 13:30

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Sala Edukacyjna
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla osób dorosłych
Dla rodzin z dziećmi

Inne

Wstęp płatny
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Pięć pisanek o różnych wzorach, ułożone obok siebie
Pisane woskiem
Technika batikowa polega na nanoszeniu wzorów na powierzchnię jajka prostym narzędziem, wystruganym patyczkiem, zapałką, szpilką lub gwoździkiem, zanurzonym w roztopionym wosku pszczelim. Po narysowaniu wzoru jajko zanurza się w barwniku a następnie podgrzewana nad płomieniem i ściera wosk. Ornamentyka pisanek batikowych, z jaką możemy spotkać się również na Lubelszczyźnie, należy do najbardziej archaicznych. Podczas warsztatu, jak wykonać wiatraczki, grabki, ślimaczki czy drzewa życia według lubelskich wzorów, wyjaśnią nam twórcy ludowi z tego regionu. Chcielibyście stworzyć dla siebie batikową pisankę? Czekamy na Was od godziny 13:30 do godziny 16:00 w specjalnie przygotowanej przestrzeni warsztatowej. Zapraszamy!
Twórcy w strojach ludowych siedzący za stołem
Osoby prowadzące:
Małgorzata i Tomasz Krajewscy – małżeństwo twórców ludowych, kontynuujące tradycje typowe dla lubelskiej plastyki obrzędowej i zdobniczej. Główną specjalnością artystów są pająki – formą nawiązujące do tych najstarszych, jakie występowały na Lubelszczyźnie oraz pisanki – na wydmuszkach, zdobione metodą batikową. Ich prace urzekają prostotą i kolorytem. Twórcy są aktywnymi społecznikami i propagatorami ludowej twórczości swojego regionu. Chętnie biorą udział w różnych przedsięwzięciach promujących kulturę ludową, w targach sztuki ludowej oraz kiermaszach i jarmarkach, swoją pasją dzielą się również podczas warsztatów. Oboje należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, współpracują z wieloma instytucjami m.in. Galerią Sztuki Ludowej STL w Lublinie oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W 2017 roku otrzymali Dyplom uznania od Zarządu Województwa Lubelskiego za kultywowanie tradycji i ochronę dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny.
Informacje praktyczne:
Warsztat rękodzielniczy przeznaczony dla osób dorosłych oraz rodzin z dziećmi.

Czas trwania:
w zależności od indywidualnych potrzeb, wstęp od godz. 13:30 do 16:00

Koszt:
Opłata za uczestnictwo w warsztacie 30 zł / osoba, w ramach tej opłaty uczestnik może wykonać jedną pisankę. 
 

📞 Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl
Liczba miejsc ograniczona.

Polecane wydarzenia w Centrum Folkloru Polskiego