T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

VI Rodzinny Piknik z Zespołem „Mazowsze”

Rodzinny Piknik z Zespołem „Mazowsze”, od kilku lat cyklicznie, odbywa się w Karolinie. To tradycyjne, coroczne spotkanie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród okolicznych mieszkańców oraz tych, którzy z bliska i daleka przyjeżdżają do siedziby naszego zespołu. Tegoroczny Piknik rozpocznie się w sobotę 17 czerwca o godz. 12.00, a zakończy w niedzielny wieczór 18 czerwca. Zapraszamy!
Grupa artystów w kostiumach spacerująca aleją parku

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 17.06.2023 - 18.06.2023

Miejsce

ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla dzieci
Dla rodzin
Dla młodzieży
Dla dorosłych

Inne

Wstęp wolny

Widok na scenę, na której występuje chór zespołu Mazowsze w kostiumach kurpiowskich z Puszczy Białej, przed sceną orkiestra w kostiumach wilanowskich, , na pierwszym planie publiczność
Rodzinny Piknik w Karolinie
Sobota i niedziela w Karolinie upłyną pod znakiem muzyki w jej różnych odsłonach. W trakcie całego Pikniku oprócz charakterystycznych ludowych rytmów będziecie mogli usłyszeć naszych artystów w repertuarze zespołu Varius Manx oraz przekonać się jak z mazowszańskim repertuarem radzi sobie Kasia Stankiewicz. Zobaczycie również chór „Mazowsza” w rozrywkowym repertuarze piosenek dla całej rodziny, a muzycy orkiestry „Mazowsza” zaprezentują się w koncercie kameralnym. A to wszystko na kilku plenerowych scenach ustawionych w przestrzeni Parku Karolin. Nie zabraknie także gości, których zawsze witamy w „Mazowszu” z wielką radością. Na jednej ze scen zaprezentują się kapele ludowe, w repertuarze z muzyką tradycyjną z centralnej Polski – Kapela Napięcie wraz z instruktorami z Akademii Tańca Tradycyjnego oraz prosto ze Spisza – Śpisko Qmpanijo. Zagrają dla nas również: Warszawskie Combo Taneczne, Orkiestra OSP Nadarzyn, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin i zespoły regionalne ZTL „Pruszkowiacy” i ZTL „Leszczyniacy”.
Dwójka dzieci zwiedzająca wystawę, stojąca przy stanowiskach multimedialnych
Zwiedzanie Centrum Folkloru Polskiego
Podczas Pikniku będziecie mogli udać się także w pełną koloru i dźwięków podróż po kulturze tradycyjnej zwiedzając Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. W sobotę i w niedzielę zapraszamy na bezpłatne oprowadzania. O wybranych godzinach będą czekali na Was nasi przewodnicy, którzy opowiedzą o folklorze regionów Polski oraz historii i działalności zespołu „Mazowsze”. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać w dniu pikniku w naszym namiocie przy wejściu do pałacu. Jeżeli jeszcze nie zwiedzaliście naszej ekspozycji koniecznie skorzystajcie z tej wyjątkowej okazji.
Ludzie stojący przy namiocie, w którym odbywają się warsztaty rękodzielnicze
Warsztaty rękodzielnicze
Jeżeli natomiast macie ochotę samodzielnie wykonać oryginalne prace inspirowane ludowym rękodziełem, zapraszamy do specjalnie przygotowanej przestrzeni warsztatowej. W związku z realizowanym obecnie przez Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” cyklem rzeszowskim, podczas tegorocznego Pikniku zaprosiliśmy do współpracy twórców z okolic Rzeszowa. O ludowym zabawkarstwie z ośrodka leżajskiego oraz wzornictwie typowym dla Lasowiaków opowiadać będą pracownicy z Muzeum Ziemi Leżajskiej, natomiast tradycje garncarskie przybliży nam rodzina Plizgów z Medyni Głogowskiej. W namiocie warsztatowym będziecie mogli również pokolorować kostiumy zespołu „Mazowsze” czy wykonać wianki z żywych kwiatów. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa!
Grupa dzieci przed sceną, na której odbywa się pokaz cyrkowy
Dla dzieci
Rodzinny Piknik z Zespołem „Mazowsze” to przede wszystkim moc atrakcji dla dzieci. W specjalnie przygotowanej Strefie Dziecka będzie można pobawić się na tzw. dmuchańcach, wziąć udział w warsztatach cyrkowych z Cyrkiem Mosaic i konkursach prowadzonych przez animatorów oraz obejrzeć teatrzyk dla dzieci „Złoty Dukat”. Będą balony, bańki mydlane, malowanie buzi oraz darmowe smakołyki dla najmłodszych. Oj, będzie się działo!
Stoisko z rękodziełem ludowym, przy którym stoją ludzie, w tle pałac
Wystawcy
Niewątpliwie jedną z atrakcji Pikniku będzie również możliwość skorzystania z szerokiej oferty wystawców, którzy tradycyjnie pojawiają się w Karolinie podczas corocznych jarmarków. W strefie zlokalizowanej przed pałacem, zaprezentują się  twórcy ludowi na stoiskach, na których znajdziemy regionalne produkty rękodzielnicze, takie jak hafty, wycinanki, koronki, wyroby z bibuły, wikliny czy drewna oraz Koła Gospodyń Wiejskich z tradycyjnymi, regionalnymi przysmakami. W głębi parku natomiast będzie odbywał się jarmark rękodzieła wszelakiego od biżuterii artystycznej, poprzez malarstwo, ceramikę, wiklinę papierową, naturalne kosmetyki i niepowtarzalne upominki. Będą też wyroby cukiernicze, miody, syropy, naturalne oleje i wiele, wiele innych. Przez cały weekend piknikowe przekąski oraz dania z grilla zapewniać będzie Gościniec „Mazowsze”.
Na peronie stacji WDK para w kostiumie ludowym wilanowskim wita wysiadającą z pociągu rodzinę
Dojazd
Jak do nas dojechać? Nic prostszego! Zachęcamy do skorzystania z darmowego dojazdu kolejką WKD. Wystarczy, że pobierzecie specjalne opaski w kasie biletowej „Mazowsza” w Otrębusach lub w kasach WKD i będziecie mogli podróżować kolejką bezpłatnie. W czasie trwania Pikniku, na odcinku stacja WKD Otrębusy – siedziba zespołu „Mazowsze” będą kursowały dwa oznakowane busy. Parking dla samochodów osobowych zlokalizowany będzie na terenie Szkoły Podstawowej im. Włodzimierza Puchalskiego w Otrębusach przy ul. Piaseckiego 2. Pamiętajcie, że można też do nas przyjechać rowerami.
-HARMONOGRAM-
SOBOTA (17 CZERWCA)
12.00-20.00 - Strefa Dziecka
12.00-13.00 - Warsztaty „Mazowszańskie kolorowanki"
13.00-14.00 - Koncert Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” (Scena główna)
13.30-17.30 - Warsztaty „Zabawka leżajska"
14.00-15.00 - Koncert kapeli „Napięcie” (Scena mała)
15.00-16.00 - Koncert Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn (Scena główna)
16.30-17.30 - Koncert kapeli „Śpisko Qmpanijo” (Scena mała)
17.45-18.45 - „Cztery struny A. Vivaldiego” - koncert artystów orkiestry zespołu „Mazowsze" (Sala kameralna)
18.00-20.00 - Warsztaty „Cuda wianki"
20.30-22.00 - Koncert „Zamigotał świat” -  Varius Manx i „Mazowsze” (Scena główna)

NIEDZIELA (18 CZERWCA)
11.00-19.30 - Strefa Dziecka
13.00-16.00 - Warsztaty „Toczone, lepione z gliny"
13.00-14.30 - Przemarsz i koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Krasocin (przemarsz z boiska przy Szkole Podstawowej im. Włodzimierza Puchalskiego w Otrębusach na Scenę główną)
15.00-15.45 - koncert chóru „Mazowsza" (Scena mała)
16.00-17.00 - Koncert Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy” (Scena główna)
16.30-19.30 - Warsztaty „Lasowiackie serce"
17.30-18.30 - Koncert zespołu Warszawskie Combo Taneczne (Scena mała)
20.00-21.30 - Koncert „Mazowsze” na  Finał (Scena główna)

Zapraszamy do Karolina!