T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Dzień Podhalański w Karolinie

W sobotę 25 maja zapraszamy do Karolina na Dzień Podhalański. Sprawdzimy co słychać w kulturze ludowej u podnóża Tatr. Razem z gośćmi z Bukowiny Tatrzańskiej będziemy zgłębiać tajniki ludowego rękodzieła i poznawać tradycje muzyczne Skalnego Podhala, a przede wszystkim wspólnie pobawimy się i potańczymy przy muzyce na żywo.
Para artystów zespołu Mazowsze w kostiumach podhalańskich na górskim szlaku

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 25.05.2024

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla wszystkich

Inne

Wstęp płatny Rezerwacja pod numerem telefonu: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770 lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Warsztat, praca nad stemplowaniem w skórze góralskich ornamentów za pomocą metalowych stempli i młotka
15:00 | Wyroby ze skóry i metalu – warsztat rękodzielniczy z twórcami podhalańskimi
Bukowina Tatrzańska, nazywana „miejscowością artystów”, to obecnie najsilniejszy ośrodek wyrobów z metalu i skóry, nieodzownych i najbardziej charakterystycznych elementów góralskiego męskiego ubioru. Do wyrobów z Bukowiny Tatrzańskiej, szczególnie cenionych na całym Podhalu, ale również na Spiszu, Orawie, w Pieninach, u Żywczaków i Babiogórców, należą pasy bacowskie, spinki podhalańskie, kierpce, torby myśliwskie oraz stylowa broń. Podczas Dnia Podhalańskiego w Karolinie zapraszamy na warsztat z metaloplastyki, podczas którego wykonacie ze skóry lub metalu drobne elementy codziennego użytku: podstawkę pod kubek, breloczek, klamerkę czy pasek do zegarka. Nie będą to tradycyjne elementy podhalańskiej kultury, ale poprzez zdobienie metodą stempelkową w typowe dla góralszczyzny wzory i ornamenty, nadacie im specyficzne cechy twórczości ludowej Podhala. Spotkanie poprowadzą Bartłomiej Łukaszczyk oraz Benedykt Koszarek, twórcy ludowi najmłodszego pokolenia zajmujący się rękodziełem podhalańskim.

Warsztat przeznaczony dla młodzieży powyżej 12. roku życia oraz osób dorosłych
Czas trwania: ok. 2 godz.
Koszt: 50 zł / osoba
Kapela Bukowianie na scenie podczas koncertu, czterech muzykantów z instrumentami smyczkowymi, skrzypcami i basami
18:00 | Potańcówka z Kapelą Bukowianie z Bukowiny Tatrzańskiej
Bukowina Tatrzańska to jedna z kilku wsi należących do Skalnego Podhala, bezpośrednio przylegająca do najwyższego masywu karpackiego jakim są Tatry. To wyjątkowe położenie sprawiło, że wyrośli tu ludzie twardzi, dumni, wyczuleni na piękno przyrody, z ogromną dbałością pielęgnujący swoją kulturę. Tradycyjna muzyka Skalnego Podhala trwa i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, gdzie w poszczególnych rodach muzykujących kultywowane są rodzinne tradycje muzyczne ze specyficzną manierą wykonawczą, charakterystyczną dla danej wsi czy rodu. Podczas potańcówki usłyszymy tradycyjne instrumentarium, skrzypce i basy, wzbogacone o instrumenty pasterskie: dudy, piszczałki, złóbcoki, trombity. 25 maja zagra dla nas Kapela Bukowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, której muzyka niewątpliwie wyróżnia się w swym brzmieniu i interpretacji za sprawą słynnej skrzypaczki Bronisławy Dziadoń-Koniecznej (1894-1968), do dziś będącej wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia podhalańskich muzykantów. Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Koszarek-Benkowy znany w całej Polsce regionalista, multiinstrumentalista i działacz, pochodzący z bukowiańskiej rodziny o silnych tradycjach w dziedzinach artystycznej twórczości ludowej. Instruktor śpiewu, tańca i gry na tradycyjnych podhalańskich instrumentach, który przy okazji opowie nam więcej o muzyce Skalnego Podhala. 

Poza dobrą zabawą, muzyką na żywo, wspólnymi tańcami, zapewniamy, że będzie również smakowicie. W czasie potańcówki o regionalny poczęstunek zadbają podhalańskie gospodynie. Zapraszamy!

Czas trwania: 3 godz.
Koszt: 30 zł / osoba
📞 Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Liczba miejsc ograniczona.