T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Przechadzająca się po ogrodzie para w kostiumie łowickim w tle Pałac Karolin
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” powstało z pasji i szacunku do tradycyjnej kultury ludowej. Mieszczące się w Pałacu Karolin centrum edukacyjne jest kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor, dyrygent, aranżer i pedagog oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka, gwiazda filmu i kabaretu, ponad 70 lat temu postawili sobie za cel stworzenie zespołu nawiązującego do polskiego folkloru, którego zadaniem będzie troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach regionalnych. Obecnie „Mazowsze”, należące do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa tradycyjnej kultury ludowej, w swojej historycznej siedzibie – Pałacu Karolin, dzieli się swoimi zbiorami, wiedzą i doświadczeniem.
ekspozycja w Pałacu, sala mazowsze wschodnie i podlasie. Manekiny ubrane w kostium Kurpi Białych, sylwetka kobiety oraz Kurpi Zielonych sylwetka męska. Salę zdobi drewniana wycinanka w kształcie lalki kołbielskiej
Ekspozycja
We wnętrzach pałacu znajduje się stała ekspozycja, w której harmonijnie przeplatają się dwa wątki. Pierwszym jest prezentacja kultury ludowej wybranych regionów Polski. W poszczególnych salach ekspozycyjnych możemy zapoznać się z barwnym i różnorodnym folklorem Pomorza, Warmii i Mazur, Mazowsza Wschodniego i Podlasia, Mazowsza Zachodniego, Wielkopolski i Kujaw, Śląska oraz Małopolski. Oprócz przedstawienia ludowej regionalnej muzyki, pieśni, tańca i strojów, wystawa ukazuje piękno tańców narodowych: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka, wywodzących się z tańców ludowych.
Ekspozycja w Pałacu, sala poświęcona Mazowszu. Manekiny sylwetka kobiety i mężczyzny ubranych w kostium opoczyński w tle słoneczna tapeta z krajobrazem. Cytat na wiszącym z sufitu prostokącie muzyka jest nieskończona Jan Gaca
Ekspozycja
Drugim wątkiem ekspozycji jest ukazanie stylu, jaki przez lata wykreował Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” prezentując stylizację polskiego folkloru w postaci widowiska muzycznego zawierającego elementy muzyki i tańca. Motywy ludowe oraz charakterystyczne dla danych regionów figury taneczne stanowią podstawę budowania poszczególnych suit ze zgrabnie skomponowaną choreograficzną opowieścią. „Perła w koronie Rzeczypospolitej” oraz „Ambasador Kultury Polskiej” to część ekspozycji, która została poświęcona historii i działalności Zespołu „Mazowsze”.

Wystawa stała Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” stanowi pełną koloru i muzyki podróż tropem kultury narodowej, która stała się inspiracją dla twórców Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
przestrzeń foyer, dwie pary manekinów, jedna w kostiumie ułańskim, druga w szlacheckim, na suficie złoty plafon z motywem ludowym, na drewnianym parkiecie rozstawione pufy dla zwiedzających
Opracowanie wystawy
  • Koncepcję i projekt wykonawczy wystawy stałej Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” przygotowała pracownia Mirosława Nizio, Nizio Design International. Zespół pracowni sprawował także nadzór autorski nad realizacją wystawy.
  • Za realizację wystawy stałej odpowiadała firma MWE Sp. z o.o.
  • Opracowanie merytoryczne:
    dr hab. Tomasz Nowak, mgr Małgorzata Orlewicz, dr Jacek Jackowski
  • Projekty graficzne, projekty UI, projekty UX, animacje:
    mgr Monika Tomaszewska, dr Dawid Kozłowski
  • Materiały ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach
  • W wystawie wykorzystano materiał filmowy z Archiwum TVP S.A. oraz WFDiF
  • Materiały ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN
    © Instytut Sztuki PAN
    Wybór nagrań: dr Jacek Jackowski
    Przygotowanie i montaż materiałów video: mgr Maciej Królikowski
    Rekonstrukcja i mastering nagrań archiwalnych: mgr Anna Rutkowska