T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN

Odkrywaj

Sekrety mazowszańskiej garderoby odc. 5
W piątym odcinku serii "Sekrety mazowszańskiej garderoby – rozmowy z panią Katarzyną Klepacz" omówione zostają wybrane kostiumy opracowywane w Karolinie na przestrzeni kilkudziesięciu lat aż do roku 2010, kiedy powstaje ostatni układ choreograficzny przygotowany przez Witolda Zapałę.

Zdjęcia: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Montaż: Tomasz Ostrowski
Sekrety mazowszańskiej garderoby odc. 4
W czwartym odcinku serii "Sekrety mazowszańskiej garderoby – rozmowy z panią Katarzyną Klepacz" poznajemy kolejne opracowania kostiumów scenicznych, do których powstania inspiracją były stroje ludowe z różnych regionów Polski.

Zdjęcia: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Montaż: Tomasz Ostrowski
Sekrety mazowszańskiej garderoby odc. 3
W trzecim odcinku serii "Sekrety mazowszańskiej garderoby – rozmowy z panią Katarzyną Klepacz" omówione zostają wybrane kostiumy sceniczne opracowane na tak zwaną drugą premierę zespołu „Mazowsze”, która odbyła się 11 listopada 1956 roku w Sali Kongresowej w Warszawie.

Zdjęcia i montaż: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Sekrety mazowszańskiej garderoby odc. 2
W drugim odcinku serii "Sekrety mazowszańskiej garderoby" pani Katarzyna Klepacz opowiada o pierwszych opracowanych w Karolinie kostiumach. Przybliżona zostaje historia kostiumów: opoczyńskich, kurpiowskich, sieradzkich i łowickich.

Zdjęcia i montaż: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Sekrety mazowszańskiej garderoby odc. 1
Kostiumy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca  „Mazowsze” opracowywane są z dbałością o najmniejszy szczegół. W serii „Sekrety mazowszańskiej garderoby” o historii ich powstawania oraz procesie tworzenia opowiada pani Katarzyna Klepacz, która w garderobach i pracowniach krawieckich zespołu „Mazowsze” przepracowała 60 lat.

Zdjęcia i montaż: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Noc Muzeów w Karolinie 2023
Noc Muzeów to największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna, która od lat cieszy się ogromną popularnością. W tym roku w Karolinie zabraliśmy Was w świat ludowych opowieści, podań i legend. Było trochę strasznie a trochę zabawnie. Zobaczcie jak się bawiliśmy!

Zdjęcia: Tomasz Ostrowski i Paweł Sobkowicz
Montaż: Tomasz Ostrowski
Odkrywaj Karolin

Reżyser: Tomasz Kempski 
Autor zdjęć: Tomasz Ziółkowski 
Steadicam: Michał Kluszczyński 
Produkcja By People Films

 

Tomasz Kempski jest twórcą filmów reklamowych i artystycznych. Fascynują go sprzeczności. W sztuce szuka ciszy i hałasu. Studiował w Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie obecnie przygotowuje dyplom fabularny z reżyserii filmowej. Tomek próbował różnych gatunków i co podkreśla, prościej znaczy lepiej. Według niego najlepsze historie opowiadają dzieci. 

„Mazowsze” na Islandii
Zespół „Mazowsze” od początku istnienia prezentuje polską sztukę poza granicami kraju. Islandia była 281. miejscem na mapie zagranicznych tournée Zespołu. Była to pierwsza trasa koncertowa „Mazowsza" w tym miejscu. Tym razem „Mazowsze” wystąpiło z koncertem kolędowym, choć nie zbrakło również najbardziej znanych mazowszańskich przebojów takich jak „Cyt, cyt” czy „Furman”.

Scenariusz i reżyseria filmu: Paweł Pochwała.
"Kalejdoskop Barw Polski"
To flagowy koncert „Mazowsza”, który jest kwintesencją tego, co Zespół prezentuje od ponad 70. lat na scenach świata. Feeria barw, muzyka budząca niezapomniane wrażenia, śpiew i taniec. W programie koncertu zobaczyć można najciekawsze choreografie z repertuaru Zespołu, usłyszeć najpopularniejsze piosenki oraz podziwiać przepiękne stroje z kilkudziesięciu etnograficznych regionów Polski.  Zazwyczaj koncert rozpoczyna żywiołowy oberek opoczyński.
Oberek Opoczyński
Muzykę do oberka opoczyńskiego skomponował Tadeusz Sygietyński. Choreografię stworzył wybitny pedagog i choreograf Eugeniusz Papliński. Zespół po raz pierwszy zatańczył oberka podczas premierowego występu 6 listopada 1950 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Oglądany na filmie fragment tańca zachwycił również francuską publiczność. W trakcie pobytu w Paryżu „Mazowsze” dało niezwykły występ na tarasie Palais de Caillot.