T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN

Odkrywaj

Muzyka i instrumenty pasterskie
O instrumentach pasterskich opowiada Bartłomiej Koszarek-Benkowy znany w całej Polsce regionalista, multiinstrumentalista i działacz, pochodzący z bukowińskiej rodziny o silnych tradycjach w dziedzinach artystycznej twórczości ludowej, instruktor śpiewu, tańca i gry na tradycyjnych podhalańskich instrumentach, dyrektor Bukowińskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej.
Nagranie powstało w ramach realizowanego w maju i czerwcu 2024 roku w Karolinie cyklu podhalańskiego.

Zdjęcia i montaż: Michał Lendzion, Tomasz Ostrowski
Dzień Podhalański w Karolinie
W ramach realizowanego w maju i czerwcu 2024 roku cyklu podhalańskiego, 25 maja odbył się w Karolinie Dzień Podhalański. Wspólnie z gośćmi z Bukowiny Tatrzańskiej zgłębialiśmy tajniki ludowego rękodzieła i poznawaliśmy folklor muzyczno-taneczny Skalnego Podhala. Warsztat rękodzielniczy z wyrobów ze skóry i metalu poprowadzili młodzi podhalańscy twórcy – Bartłomiej Łukaszczyk i Benedykt Koszarek, a podczas potańcówki do tanecznej zabawy na góralską nutę porwała nas Kapela „Bukowianie”.

Zdjęcia: Michał Lendzion, Tomasz Ostrowski
Montaż: Michał Lendzion
Noc Muzeów w Karolinie 2024
Noc Muzeów to impreza cyklicznie odbywająca się w Karolinie w połowie maja. Wydarzenia trzeciej edycji poświęcone były mazowszańskim kostiumom. Podczas tej wyjątkowej nocy zaprosiliśmy naszych gości do zwiedzania Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w nieco innej odsłonie i wzięcia udziału w specjalnej grze terenowej na ekspozycji. Niewątpliwą gratką dla osób odwiedzających siedzibę Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” była również możliwość zobaczenia kulis Sali Widowiskowej, przymierzenia elementów mazowszańskich kostiumów i wzięcie udziału w pokazie mazowszańskiej mody. 

Zdjęcia i montaż: Tomasz Ostrowski
Dzień Śląski w Karolinie
W ramach realizowanego w marcu i kwietniu 2024 roku cyklu śląskiego, 6 kwietnia odbył się w Karolinie Dzień Śląski, którego partnerem było Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Animatorzy chorzowskiego muzeum poprowadzili warsztaty rodzinne i rękodzielnicze oraz przybliżyli nam projekt digitalizacji zbiorów Adolfa Dygacza, opowiadając przy okazji o muzealnej „Dygającej Kapeli”. Kulminacyjnym wydarzeniem tego dnia była potańcówka z Kapelą Fedaków – rodzinnym zespołem z Katowic, grającym muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części naszego kraju, a także własne autorskie kompozycje inspirowane tradycją.

Zdjęcia i montaż: Tomasz Ostrowski
Dzień Wilamowski w Karolinie
W ramach realizowanego w styczniu i lutym 2024 roku cyklu wilamowskiego, 3 lutego odbył się w Karolinie Dzień Wilamowski. Warsztaty rękodzielnicze oraz spotkanie o stroju wilamowskim przygotowali członkowie Stowarzyszenia „Wilamowianie” a zabawę taneczną poprowadziła Kapela Zespołu Regionalnego „Wilamowice”.

Zdjęcia:: Michał Lendzion, Tomasz Ostrowski, Sylwester Zielonka
Montaż: Sylwester Zielonka
Sekrety Mazowszańskiej Garderoby - Epilog
Epilog, zamykający całą serię, to przede wszystkim podziękowanie dla pani Katarzyny Klepacz za jej pracę, zaangażowanie i chęć podzielenia się z nami swoją ogromną wiedzą. W tym ostatnim, specjalnym odcinku nasza rozmówczyni raz jeszcze opowiada o swojej pracy w Karolinie, mówi o osobach, mających największy wpływ na jej karierę zawodową oraz wspomina wyjątkowe chwile, które przeżyła razem z „Mazowszem”.

Zdjęcia: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Montaż: Tomasz Ostrowski
Sekrety mazowszańskiej garderoby odc. 5
W piątym odcinku serii "Sekrety mazowszańskiej garderoby – rozmowy z panią Katarzyną Klepacz" omówione zostają wybrane kostiumy opracowywane w Karolinie na przestrzeni kilkudziesięciu lat aż do roku 2010, kiedy powstaje ostatni układ choreograficzny przygotowany przez Witolda Zapałę.

Zdjęcia: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Montaż: Tomasz Ostrowski
Sekrety mazowszańskiej garderoby odc. 4
W czwartym odcinku serii "Sekrety mazowszańskiej garderoby – rozmowy z panią Katarzyną Klepacz" poznajemy kolejne opracowania kostiumów scenicznych, do których powstania inspiracją były stroje ludowe z różnych regionów Polski.

Zdjęcia: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Montaż: Tomasz Ostrowski
Sekrety mazowszańskiej garderoby odc. 3
W trzecim odcinku serii "Sekrety mazowszańskiej garderoby – rozmowy z panią Katarzyną Klepacz" omówione zostają wybrane kostiumy sceniczne opracowane na tak zwaną drugą premierę zespołu „Mazowsze”, która odbyła się 11 listopada 1956 roku w Sali Kongresowej w Warszawie.

Zdjęcia i montaż: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Sekrety mazowszańskiej garderoby odc. 2
W drugim odcinku serii "Sekrety mazowszańskiej garderoby" pani Katarzyna Klepacz opowiada o pierwszych opracowanych w Karolinie kostiumach. Przybliżona zostaje historia kostiumów: opoczyńskich, kurpiowskich, sieradzkich i łowickich.

Zdjęcia i montaż: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Sekrety mazowszańskiej garderoby odc. 1
Kostiumy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca  „Mazowsze” opracowywane są z dbałością o najmniejszy szczegół. W serii „Sekrety mazowszańskiej garderoby” o historii ich powstawania oraz procesie tworzenia opowiada pani Katarzyna Klepacz, która w garderobach i pracowniach krawieckich zespołu „Mazowsze” przepracowała 60 lat.

Zdjęcia i montaż: Tomasz Ostrowski, Paweł Sobkowicz
Noc Muzeów w Karolinie 2023
Noc Muzeów to największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna, która od lat cieszy się ogromną popularnością. W tym roku w Karolinie zabraliśmy Was w świat ludowych opowieści, podań i legend. Było trochę strasznie a trochę zabawnie. Zobaczcie jak się bawiliśmy!

Zdjęcia: Tomasz Ostrowski i Paweł Sobkowicz
Montaż: Tomasz Ostrowski
Odkrywaj Karolin

Reżyser: Tomasz Kempski 
Autor zdjęć: Tomasz Ziółkowski 
Steadicam: Michał Kluszczyński 
Produkcja By People Films

 

Tomasz Kempski jest twórcą filmów reklamowych i artystycznych. Fascynują go sprzeczności. W sztuce szuka ciszy i hałasu. Studiował w Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie obecnie przygotowuje dyplom fabularny z reżyserii filmowej. Tomek próbował różnych gatunków i co podkreśla, prościej znaczy lepiej. Według niego najlepsze historie opowiadają dzieci. 

„Mazowsze” na Islandii
Zespół „Mazowsze” od początku istnienia prezentuje polską sztukę poza granicami kraju. Islandia była 281. miejscem na mapie zagranicznych tournée Zespołu. Była to pierwsza trasa koncertowa „Mazowsza" w tym miejscu. Tym razem „Mazowsze” wystąpiło z koncertem kolędowym, choć nie zbrakło również najbardziej znanych mazowszańskich przebojów takich jak „Cyt, cyt” czy „Furman”.

Scenariusz i reżyseria filmu: Paweł Pochwała.
"Kalejdoskop Barw Polski"
To flagowy koncert „Mazowsza”, który jest kwintesencją tego, co Zespół prezentuje od ponad 70. lat na scenach świata. Feeria barw, muzyka budząca niezapomniane wrażenia, śpiew i taniec. W programie koncertu zobaczyć można najciekawsze choreografie z repertuaru Zespołu, usłyszeć najpopularniejsze piosenki oraz podziwiać przepiękne stroje z kilkudziesięciu etnograficznych regionów Polski.  Zazwyczaj koncert rozpoczyna żywiołowy oberek opoczyński.
Oberek Opoczyński
Muzykę do oberka opoczyńskiego skomponował Tadeusz Sygietyński. Choreografię stworzył wybitny pedagog i choreograf Eugeniusz Papliński. Zespół po raz pierwszy zatańczył oberka podczas premierowego występu 6 listopada 1950 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Oglądany na filmie fragment tańca zachwycił również francuską publiczność. W trakcie pobytu w Paryżu „Mazowsze” dało niezwykły występ na tarasie Palais de Caillot.