
Odkrywaj
Noc Muzeów w Karolinie 2023
Noc Muzeów to największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna, która od lat cieszy się ogromną popularnością. W tym roku w Karolinie zabraliśmy Was w świat ludowych opowieści, podań i legend. Było trochę strasznie a trochę zabawnie. Zobaczcie jak się bawiliśmy!
Zdjęcia: Tomasz Ostrowski i Paweł Sobkowicz
Montaż: Tomasz Ostrowski
Zdjęcia: Tomasz Ostrowski i Paweł Sobkowicz
Montaż: Tomasz Ostrowski
Odkrywaj Karolin
Reżyser: Tomasz Kempski
Autor zdjęć: Tomasz Ziółkowski
Steadicam: Michał Kluszczyński
Produkcja By People Films
Tomasz Kempski jest twórcą filmów reklamowych i artystycznych. Fascynują go sprzeczności. W sztuce szuka ciszy i hałasu. Studiował w Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie obecnie przygotowuje dyplom fabularny z reżyserii filmowej. Tomek próbował różnych gatunków i co podkreśla, prościej znaczy lepiej. Według niego najlepsze historie opowiadają dzieci.
„Mazowsze” na Islandii
Zespół „Mazowsze” od początku istnienia prezentuje polską sztukę poza granicami kraju. Islandia była 281. miejscem na mapie zagranicznych tournée Zespołu. Była to pierwsza trasa koncertowa „Mazowsza" w tym miejscu. Tym razem „Mazowsze” wystąpiło z koncertem kolędowym, choć nie zbrakło również najbardziej znanych mazowszańskich przebojów takich jak „Cyt, cyt” czy „Furman”.
Scenariusz i reżyseria filmu: Paweł Pochwała.
Scenariusz i reżyseria filmu: Paweł Pochwała.
"Kalejdoskop Barw Polski"
To flagowy koncert „Mazowsza”, który jest kwintesencją tego, co Zespół prezentuje od ponad 70. lat na scenach świata. Feeria barw, muzyka budząca niezapomniane wrażenia, śpiew i taniec. W programie koncertu zobaczyć można najciekawsze choreografie z repertuaru Zespołu, usłyszeć najpopularniejsze piosenki oraz podziwiać przepiękne stroje z kilkudziesięciu etnograficznych regionów Polski. Zazwyczaj koncert rozpoczyna żywiołowy oberek opoczyński.
Oberek Opoczyński
Muzykę do oberka opoczyńskiego skomponował Tadeusz Sygietyński. Choreografię stworzył wybitny pedagog i choreograf Eugeniusz Papliński. Zespół po raz pierwszy zatańczył oberka podczas premierowego występu 6 listopada 1950 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Oglądany na filmie fragment tańca zachwycił również francuską publiczność. W trakcie pobytu w Paryżu „Mazowsze” dało niezwykły występ na tarasie Palais de Caillot.