T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Dzień Śląski w Karolinie

W sobotę 6 kwietnia zapraszamy do Karolina na wspólne odkrywanie kultury ludowej Śląska. W ramach naszego cyklu śląskiego przygotowaliśmy dla Was dzień pełen atrakcji: warsztaty rodzinne, rękodzielnicze i wokalne oraz spotkania muzyczno-taneczne. Jeżeli macie ochotę poznać bliżej śląski folklor, zmierzyć się z ludowym rękodziełem i pobawić przy muzyce na żywo – spędźcie ten dzień razem z nami!
Muzycy kapeli, od prawej dziewczyna grająca na skrzypcach, dziewczyna grająca na bębnie oraz chłopak z akordeonem

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 06.04.2024

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla wszystkich

Inne

Wstęp płatny Rezerwacja pod numerem telefonu: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770 lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

PARTNEREM WYDARZENIA JEST:
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Śląska galanda, czyli szeroki wianek ze sztucznych kwiatów z koralikami, na manekinie
11:00 | Galanda i czako – warsztat rodzinny
Galanda, inaczej wianek śląski, stanowił nieodłączny element kobiecego stroju rozbarskiego – przywdziewały ją jedynie panny i to tylko na wyjątkowe okazje: wesela czy procesje Bożego Ciała. Podobnie było z męskim czako, czyli galową „czapką” górniczą. Ten przepiękny i bogato zdobiony element górniczego munduru ubierany był wyłącznie przy okazji wybranych uroczystości i świąt, w tym oczywiście kojarzonej w całej Polsce – Barbórki. Podczas warsztatu w ruch pójdą nożyczki, ale i szereg zaskakujących materiałów: kolorowe, błyszczące cekiny, kogucie pióra, krepina czy wielobarwne koraliki. Razem z animatorami, pracującymi na co dzień w Dziale Edukacji i Popularyzacji Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, wykonacie nietuzinkowym nakryciem głowy, inspirowane tradycjami Górnego Śląską.

Warsztat przeznaczony dla rodzin z dziećmi wieku 6-12 lat
Czas trwania: ok. 1,5 godz.
Koszt: 30 zł / osoba
Fragment płótna, na którym haftowana jest makatka
13:00 | Makatki ze śląskiej kuchni – warsztat rękodzielniczy
Warsztaty tworzenia makatek to gratka dla każdej osoby zainteresowanej rękodziełem i pracą z materiałem. Śląskie garnitury, bo tak powszechnie je nazywano, obok funkcji dekoracyjnych spełniały kiedyś także bardziej praktyczną rolę – chroniły ściany przed zabrudzeniem, służyły też za ręczniki ozdobne zasłaniając te bardziej użytkowe. I co najważniejsze podkreślały czystość, porządek i przytulność najważniejszego pomieszczenia w domu, czyli kuchni. Podczas warsztatu wykonacie niewielkie tkaniny dekoracyjne, niegdyś szalenie popularne w wielu polskich domach, ozdabiając je jednak wzorami odzwierciedlającymi aktualne trendy i tematykę bliższą współczesnemu pokoleniu. Spotkanie poprowadzi Weronika Łacek, hafciarka, twórczyni regionalna zrzeszona w Stowarzyszeniu Marek Regionalnych „Górolsko Swoboda”, edukatorka Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Warsztat przeznaczony dla młodzieży powyżej 12. roku życia oraz osób dorosłych
Czas trwania: ok. 2,5 godz.
Koszt: 50 zł / osoba
Członkowie Dygającej Kapeli podczas spotkania w muzeum
16:00 | Pieśni frywolne – warsztat wokalny, prelekcja o Adolfie Dygaczu
Prelekcja poświęcona będzie postaci Adolfa Dygacza – wybitnego badacza kultury ludowej Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, muzykologa, publicysty, etnografa i folklorysty. Podczas tego wyjątkowego spotkania nie tylko poznacie biografię profesora, dowiecie się więcej o jego bogatym dorobku, którego digitalizacją zajmuje się chorzowskie muzeum, ale również będziecie mogli zaśpiewać wybrane pieśni z jego przebogatych zbiorów. Prelekcję oraz warsztat poprowadzą Stefan Mazur i Dominika Kwapulińska z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, którzy opowiedzą Wam także o projekcie „Dygającej Kapeli”. Kapela to amatorska formacja, działająca od niedawna w muzeum, która składa się z miłośników śpiewu, folkloru oraz muzyki i z założenia ma kontynuować oraz popularyzować działalność profesora, osadzając ją we współczesnym świecie. 

Czas trwania: ok. 1,5 godz.
Koszt: w cenie biletu wstępu do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Członkowie Kapeli Fedaków na łące o zachodzie słońca
18:00 | Potańcówka z Kapelą Fedaków
Kapela Fedaków to rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych działań kreatywnych, podczas Dnia Śląskiego w Karolinie również porwą Was do tańca i nauczą wybranych kroków i figur. Kapela Fedaków dzieli się z słuchaczami radością płynącą z muzyki tradycyjnej w wyjątkowy sposób. Muzycy pokazują, że dźwięki wydobywane z instrumentów używanych kiedyś często na polskiej i śląskiej wsi, dodatkowo wzbogacone rodzinnym ciepłem i niewątpliwym poczuciem humoru familii Fedaków pozwolą każdemu odnaleźć się w przyjaznej atmosferze pięknej muzyki. Zespół nie tylko wyszukuje muzyczne perełki ze swojego regionu, ale także wzbogaca je o autorskie aranżacje, łączące szacunek do tradycji z osobistą propozycją artystyczną.

Czas trwania: 3 godz.
Koszt: 30 zł / osoba
📞 Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Liczba miejsc ograniczona.