T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Ferie w Centrum Folkloru Polskiego "Karolin"

"Ferie w Karolinie"

Podczas tegorocznych ferii zimowych Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zaprasza na specjalnie przygotowane spotkania, warsztaty i oprowadzania. Wybierzecie się w dalekie podróże, poznacie wiele ciekawostek o folklorze i spróbujecie swoich sił w rękodziele. Będzie kolorowo, twórczo i kreatywnie!
Ilustracja bawiących się dzieci przed Pałacem w Karolinie, dzieci rzucają się śnieżkami

Informacje praktyczne

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Sala Edukacyjna
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla dzieci
Dla rodzin
Dla seniorów
Dla grup zorganizowanych
Dla osób indywidualnych

Inne

Wstęp płatny
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Zdjęcie pokazuje fragment ekspozycji z sali mazowsze zachodnie; w rogu dwa manekiny ubrane w kostiumy opoczyńskie, nad nimi wisi baner z tekstem muzyka jest nieskończona, cytat Jana Gacy
Oferta dla osób indywidualnych / 30 stycznia – 13 lutego 2022
W czasie ferii zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem. We wtorki i czwartki porozmawiamy na wystawie o bogactwie kultury tradycyjnej, polskich tańcach narodowych, folklorze muzycznym, strojach ludowych oraz działalności artystycznej zespołu „Mazowsze”.  Natomiast w niedziele i środy zachęcamy do udziału w warsztatach rodzinnych.  Proponowane przez nas rodzinne zajęcia odbywać się będą na ekspozycji i w specjalnie przygotowanej przestrzeni warsztatowej. To doskonała okazja, aby wspólnie spędzić wolny czas, wzbogacić wiedzę o folklorze, rozwijać nowe umiejętności i kreatywne myślenie. Nie pozwólcie sobie na nudę w ferie!
Zwiedzanie z przewodnikiem
Chcielibyście dowiedzieć się więcej o polskiej kulturze ludowej? Poznać różne ciekawostki i niesamowite historie dotyczące zespołu „Mazowsze”?  W czasie ferii zimowych zapraszamy na specjalne oprowadzania z przewodnikiem. Czekamy na Was we wtorki i czwartki o godz. 17:00!

Terminy: 1 lutego, 3 lutego, 8 lutego, 10 lutego godz. 17:00
Czas trwania: 60 min
Koszt: 20 zł/osoba – usługa przewodnicka w cenie biletu
Liczba miejsc ograniczona.
Uczestnictwo wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Warsztaty rodzinne:
  • 2 lutego godz. 12:00 / środa / Barwny świat tkanin
Stroje ludowe, które stały się inspiracją do stworzenia kostiumów zespołu „Mazowsze”, były dawniej w dużej mierze wykonywane własnoręcznie przez mieszkańców wsi. Jak powstawały materiały, z których szyto ubrania? Kim jest tkacz? Na czym polega tkanie? Do czego służy krosno? Podczas warsztatu wykonacie własne oryginalne prace tkackie.
  • 6 lutego godz. 12:00 / niedziela / Podróże z „Mazowszem”
Zespół „Mazowsze” niezmiennie od ponad 70 lat zachwyca publiczność. Już po pierwszych sukcesach w Polsce zaczął podróżować po świecie, koncertując i promując polską kulturę. Jak wygląda praca w Zespole?  Kto stoi za jego artystycznym sukcesem? Na jakich kontynentach koncertował Zespół? Ile krajów odwiedził? W trakcie zajęć wybierzemy się w ekscytującą podróż po świecie śladami „Mazowsza”.
  • 9 lutego godz. 12:00 / środa / Tajemnice haftu
Ważnym elementem strojów ludowych, jako ubiorów odświętnych, było ich zdobienie. Za pomocą igły i kolorowych nici na koszulach, gorsetach, kaftanach i spodniach wykonywano misterne wzory. Co to jest haft? Jak się haftuje? Czym jest ścieg? Podczas warsztatu poznacie podstawy haftu i wykonacie własne prace.
  • 13 lutego godz. 12:00 / niedziela / W mazowszańskiej garderobie
Czym jest kostium? W jakich kostiumach występują na scenie artyści zespołu „Mazowsze”? Podczas spotkania będziecie mieli okazję przyjrzeć się z bliska kostiumom scenicznym prezentowanym na ekspozycji w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” oraz zaprojektujecie własne kostiumy inspirowane strojami ludowymi.

Warsztaty rodzinne przeznaczone są dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat
Koszt uczestnictwa w warsztacie: 15 zł/osoba
Czas trwania spotkania: 90 min
Liczba miejsc ograniczona.
Dziecięce ręce wycinają paseczki z papieru
Oferta dla grup zorganizowanych / 17 stycznia – 27 lutego 2022
Dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób proponujemy jednodniową wizytę w Karolinie lub kilkudniowy cykl składający się z sześciu spotkań. Wszystkie oferowane przez Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zajęcia dostosowane są do potrzeb i wieku biorących w nich udział osób. Warsztaty służą wzbogaceniu wiedzy i rozbudzeniu ciekawości, rozwijają twórcze myślenie, pobudzają wyobraźnię i kształtują kreatywne postawy wśród dzieci.
Grupa dzieci przy stole warsztatowym, przygotowują obrazek, na stole bardzo dużo artykułów plastycznych; kredki, nożyczki, klej, kolorowe kartki
Oferta jednodniowa
Podczas wizyty w Karolinie odbędziecie niezwykłą podróż dookoła świata oraz w głąb historii. Poznacie ciekawostki na temat Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Przekonacie się, jak wygląda folklor nie tylko w Polsce, ale także w różnych krajach, w których Zespół miał okazję koncertować.

W spotkaniu może uczestniczyć maksymalnie 20 osób, powyżej tej liczby dzielimy uczestników na grupy.
Program wizyty:
  • Podróże z „Mazowszem” – zajęcia edukacyjne na ekspozycji
Zespół „Mazowsze” niezmiennie od ponad 70 lat zachwyca publiczność. Już po pierwszych sukcesach w Polsce zaczął podróżować po świecie, koncertując i promując polską kulturę. Bogaty repertuar Zespołu zawiera ludowe tańce, piosenki, przyśpiewki i obyczaje. Jak wygląda praca w Zespole?  Kto stoi za jego artystycznym sukcesem? Na jakich kontynentach koncertowało „Mazowsze”? Ile krajów odwiedziło? W którym spędziło najwięcej czasu? Wybierzcie się razem z nami w podróż pełną koloru i muzyki.
Czas trwania zajęć: około 75 min
Koszt: 12 zł/osoba
  • Ludowe zabawy, zabawki i gry – folklor na świecie – warsztat
Każda podróż zespołu „Mazowsze” to okazja do międzykulturowych spotkań, wymiany doświadczeń i dzielenia się opowieściami. Koncertując na całym świecie artyści Zespołu z ciekawością zgłębiali miejscowy folklor, poznawali tradycyjną muzykę, ludowe stroje, wierzenia i zabawy. W trakcie zajęć wybierzecie się w ekscytującą podróż po świecie śladami zespołu „Mazowsze”. Poznacie ludowe gry i zabawy, w które od pokoleń bawią się dzieci w Azji, Ameryce Południowej i Europie. Na zakończenie własnoręcznie wykonacie ludową zabawkę.
Czas trwania warsztatu: około 90 min
Koszt: 15 zł/osoba
Dziewczynka wycina z filcy niebieski kwadracik
Oferta kilkudniowa
Proponowany cykl spotkań i warsztatów to świetna okazja do bliższego przyjrzenia się kostiumom zespołu „Mazowsze”. Dowiecie się, czym charakteryzują się stroje ludowe z różnych regionów Polski, wybierzecie się w barwny świat tkanin, poznacie tajniki haftu, a na koniec zaprojektujecie własne kostiumy.

Czas trwania każdego spotkania: do 90 min
Maksymalna liczba uczestników: 20 osób
Program:
1. W garderobie
Czym jest kostium? W jakich kostiumach występują na scenie artyści zespołu „Mazowsze”? Podczas spotkania będziecie mieli okazję przyjrzeć się z bliska kostiumom scenicznym prezentowanym na ekspozycji w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. Odwiedzicie garderoby i poznacie kulisy pracy jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgającego do bogactwa tradycyjnej kultury ludowej.
Koszt: 20 zł/osoba

2. Barwny świat tkanin
Stroje ludowe, które stały się inspiracją do stworzenia kostiumów zespołu „Mazowsze”, były dawniej w dużej mierze wykonywane własnoręcznie przez mieszkańców wsi. Jak powstawały materiały, z których szyto ubrania? Kim jest tkacz? Na czym polega tkanie? Do czego służy krosno? Podczas warsztatu rozpoczniecie pracę nad własną tkaniną, nauczycie się naciągać osnowę i przeplatać wątek.
Koszt: 15 zł/osoba

3. Nie gub wątku
To kontynuacja warsztatów tkackich. Podczas zajęć dokończycie prace nad swoją tkaniną. Dowiecie się, jak zdjąć tkaninę z krosna i prawidłowo ją wykończyć.
Koszt: 15 zł/osoba

4. Tajemnice haftu
Ważnym elementem strojów ludowych, jako ubiorów odświętnych, było ich zdobienie. Za pomocą igły i kolorowych nici na koszulach, gorsetach, kaftanach i spodniach wykonywano misterne wzory. Co to jest haft? Jak się haftuje? Czym jest ścieg? Podczas warsztatu poznacie podstawy haftu. Nauczycie się naciągać płótno na tamborek i rozpoczniecie pracę nad własnym haftem.
Koszt: 15 zł/osoba
 
5. Igła z nitką
To kontynuacja warsztatów hafciarskich. Podczas zajęć dokończycie rozpoczęte hafty. Dowiecie się, jak zakończyć pracę i zdjąć płótno z tamborka.
Koszt: 15 zł/osoba
 
6. Wystrój się na ludowo
To spotkanie podsumowujące. Podczas warsztatu zaprojektujecie własne kostiumy inspirowane strojami ludowymi. Do tworzenia projektów wykorzystacie barwne tkaniny, włóczkę, wstążki, koronki i cekiny.
Koszt: 15 zł/osoba
Rezerwacja
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl