T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Ferie w Karolinie – harmonogram wydarzeń

Termin tegorocznych ferii zimowych w województwie mazowieckim zbiega się z ostatnimi dniami karnawału, zwanymi dawniej zapustnymi lub kusymi. Tradycyjnie był to czas szalonych zabaw i kolorowych przebierańców, dlatego w czasie zimowego wypoczynku zapraszamy do Centrum Folkloru Polskiego na cykl warsztatów pełnych tańca i humoru.

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 13.02.2023 - 26.02.2023

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla dzieci
Dla rodzin
Dla młodzieży
Dla dorosłych

Inne

Wydarzenia biletowane

Grupa tańczących przebierańców w kostiumach inspirowanych kieleckimi strojami ludowymi
Roztańczone warsztaty rodzinne
Dawniej w czasie zapustów cały świat stawał na głowie, wszystko bywało na opak, a na ulice wsi i miasteczek wychodziły korowody tańczących, śpiewających i płatających figle wesołych przebierańców. Zabawom nie było końca! Co działo się podczas ostatnich dni karnawału na Kielecczyźnie? Kim był Książe Zapust? Jak wyglądał turoń? Jeżeli chcielibyście poznać świętokrzyskie ludowe tańce i zabawy, spędzić przyjemnie i aktywnie czas w rodzinnym gronie – koniecznie odwiedźcie nas podczas ferii! Przygotowaliśmy dla Was cykl warsztatów tanecznych i rękodzielniczych.
Harmonogram warsztatów:
  • 14 lutego godz. 12:00 / Tańce, hulańce
Skoro jest karnawał to pora do tańca! Podczas warsztatu poznamy najbardziej znane i lubiane tańce kieleckie. Zatańczymy między innymi oberka, krakowiaka i… hulajnogę. Będziemy hulać drepcząc, skacząc i wirując. Świetna zabawa gwarantowana!

  • 18 lutego godz. 16:00 / Świętokrzyskie kusoki
Kusymi dniami określano w Świętokrzyskiem trzy ostatnie dni poprzedzające wielki post. Dawniej spędzano je głównie na zabawach i tańcach. Podczas warsztatu, inspirując się świętokrzyskimi tradycjami, będziemy bawić się wspólnie z parą artystów zespołu „Mazowsze”.

  • 21 lutego godz. 12:00 / Zapustowe zabawy
Macie ochotę na zabawę z turoniem? We wtorek przed Środą Popielcową przypada najbardziej zwariowany kusy dzień, w którym tradycyjnie od domu do domu chodziły całe korowody wesołych przebierańców. Podczas warsztatu potańczymy w polkowym rytmie i wykonamy zapustowe maski.

  • 25 lutego godz. 12:00 / Jeden bocian wiosny nie czyni
W pochodach zapustnych obok turonia, niedźwiedzia czy kozy nie mogło zabraknąć bociana, który klekocząc zwiastował wiosnę. Podczas warsztatu porozmawiamy o znaczeniu bocianów w kulturze ludowej i wykonamy prace inspirowane tradycyjnym zabawkarstwem.
Informacje praktyczne:
Warsztaty przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 6–12 lat
Koszt:
Uczestnictwo w warsztacie 20 zł / osoba
Czas trwania:
ok. 60 min
Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl
Liczba miejsc ograniczona.
Grupa tańczących uśmiechniętych osób stojących jedna za drugą, trzymających za pas osobę przed sobą
Świętokrzyska potańcówka
W ostatnią sobotę karnawału 18 lutego o godzinie 18:00 zapraszamy do Karolina na ostatkową potańcówkę! Do tańca porwie nas Krasocka Kapela a o regionalne przysmaki zadba Koło Gospodyń Wiejskich w Występach. Będziemy bawić się między innymi w rytm polek i oberków charakterystycznych dla regionu świętokrzyskiego. Szykujemy również dla Was wiele niespodzianek. Koniecznie bądźcie z nami!