T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Haft łowicki – warsztat rękodzielniczy z twórczynią ludową

W niedzielę (8 maja) zapraszamy do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” na pierwsze warsztaty w ramach cyklu łowickiego. Twórczyni ludowa z Łowicza opowie nam o bogactwie haftu z tego regionu, pokaże wybrane techniki i poinstruuje, jak wykonać własną pracę inspirowaną tradycją.
Fragment spódnicy kostiumu łowickiego, zielony pasiaki, na dole szeroki pas z wyhaftowanymi kwiatami

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 08.05.2022

GODZINA: 12:00

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Sala Edukacyjna
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla osób dorosłych
Dla młodzieży
Dla dzieci powyżej 10. roku życia

Inne

Wstęp płatny
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Zbliżenie kobiecy strój łowicki, od góry uśmiechnięte usta kobiety, pomalowane na czerwono, na szyi ma sznury kolorowych korali, ubrana w wyhaftowaną koszulę, gorset. Podpiera się rękami pod boki.
Haft – sztuka malowania igłą
Dawniej dekoracyjność odświętnego stroju świadczyła o majętności, a także pracowitości i zdolnościach manualnych jego właścicieli, dlatego na wsi łowickiej piękny i bogato zdobiony haftami ubiór był wysoko ceniony. Do dziś łowickie hafty, głównie o motywach roślinnych, umieszczane są zarówno na damskich koszulach, kieckach, zapaskach czy chustach, jak i męskich kołnierzykach i mankietach. Zdobią również obrusy, serwety, nakrycia na łóżka, poszewki oraz wiele innych elementów wyposażenia domów i akcesoriów. Jak wygląda haft płaski i cieniowany? Czym różni się polskie szycie od ruskiego? Na czym polega haft ręczno-maszynowy? W jaki sposób haftuje się koralikami? Podczas spotkania o historii i bogactwie łowickich haftów opowie twórczyni ludowa z Łowicza. Każdy uczestnik warsztatu pod okiem mistrzyni własnoręcznie wykona oryginalną ozdobę – haftowaną broszkę.
Zbliżenie na fragment kobiecego kostiumu łowickiego, gorset z haftem, kawałek białego rękawa, czerwone korale, koronkowy kołnierzyk
Osoba prowadząca:
Anna Staniszewska – twórczyni specjalizująca się w hafcie ręcznym i ręczno-maszynowy, krzyżykowym i koralikowym. Wychowywała się w domu pełnym zamiłowania do sztuki ludowej i tradycyjnego rękodzieła. Jej mama również była uznaną hafciarką, szyła stroje ludowe i była blisko związana z Mirą Zimińską-Sygietyńską, która bywała częstym gościem w ich domu. Dziś sama haftuje stroje dla „Mazowsza”, kontynuując rodzinne tradycje. Oprócz haftów twórczyni wykonuje także łowickie pająki, wycinanki i kwiaty z bibuły. Wiedzę o bogatych łowickich zwyczajach, barwnych strojach, haftach, plastyce obrzędowej i gwarze z chęcią przekazuje kolejnym pokoleniom. Jest bardzo aktywna w swoim środowisku, organizuje wiele przedsięwzięć mających na celu ocalenie tradycji ludowej regionu. Od 1989 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Obecnie pełni funkcję sekretarza Zarządu Głównego STL. Opiekuje się twórcami w Kole Łowickim STL służąc im radą i pomocą.
Informacje praktyczne

Warsztat rękodzielniczy przeznaczony dla dorosłych, dla młodzieży oraz rodzin z dziećmi powyżej 10. roku życia.

Czas trwania:

2 godziny

Koszt:

Opłata za uczestnictwo w warsztacie 40 zł / osoba

Rezerwacja:

telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770

e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Liczba miejsc ograniczona.