T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Łowickie wycinanki – warsztat rękodzielniczy z twórczynią ludową

W sobotę (21 maja) zapraszamy do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” na kolejne warsztaty rękodzielnicze. O barwnym wycinankarstwie regionu łowickiego opowie nam twórczyni ludowa z Lenartowa w gminie Kocierzew. Pod okiem mistrzyni wykonamy wielobarwne wycinanki naklejanki.
Kolorowa wycinanka z papieru. Przedstawia parę weselną na środku, po bokach goście weselni, po lewej skrzypek

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 21.05.2022

GODZINA: 13:00

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Sala Edukacyjna
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla osób dorosłych
Dla młodzieży
Dla dzieci powyżej 10. roku życia

Inne

Wstęp płatny
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Na stole kolorowe zakładki w formie wycinanki łowickiej, obok nich leżą wielkanocne jajka oklejone wzorami łowickimi i wazoniki wykonane z jajek wydmuszek
Wycinanki naklejanki
Łowickie wycinanki nazywa się często również naklejankami, ponieważ tworzone są poprzez naklejanie najpierw na biały karton, a następnie kolejno na siebie, różnokolorowych elementów, począwszy od największych do najmniejszych. Tradycyjnie wykonywano je nożycami do strzyżenia owiec, a do łączenia używano kleju z gotowanej mąki żytniej. Najpopularniejsze formy wycinanek tego regionu to tasiemki – kształtem i zdobnictwem nawiązujące do haftowanych wstążek, gwiozdy zwane też kółkami oraz kodry – prostokątne kompozycje z kwiatami lub scenkami rodzajowymi. Podczas warsztatów będziemy wycinać i kleić, tworzyć wycinanki o motywach właściwych dla Księżaków.
Zbliżenie na kobietę w okularach, ubraną w kostium łowicki, na szyi ma czerwone korale. Za nią, w tle wiszą kolorowe, łowickie wycinanki
Osoba prowadząca:
  • Mirosława Grochocka – twórczyni ludowa specjalizująca się w wycinankarstwie. Wycinać nauczyła się od swojej mamy Felicji Kazimierczak, znanej i cenionej łowickiej wycinankarki. Już jako dwunastolatka pomagała jej w wykonywaniu wycinanek dla Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Sztuka Łowicka”. Pani Mirosława kontynuuje regionalne tradycje w zakresie wykonywania gwiozd, kodr i tasiemek. Tworzy również oklejane wycinankami jajka wielkanocne i dzbanuszki na wydmuszkach. Przy pracy, tworząc wielobarwne, bardzo precyzyjne kompozycje nadal, tak jak pierwsze wycinankarki, wykorzystuje nożyce do strzyżenia owiec. Wycinanki jej autorstwa znajdują się w zbiorach Muzeum w Łowiczu, Muzeum Etnograficznego w Warszawie, w Toruniu i Krakowie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Informacje praktyczne

Warsztat rękodzielniczy przeznaczony dla dorosłych, dla młodzieży oraz rodzin z dziećmi powyżej 10. roku życia.

Czas trwania:

2 godziny

Koszt:

Opłata za uczestnictwo w warsztacie 40 zł / osoba

Rezerwacja:

telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770

e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Liczba miejsc ograniczona.