T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Narodowe czytanie w Karolinie

W tym roku z ogromną przyjemnością bierzemy udział w akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Serdecznie zapraszamy do wspólnej lektury „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Od godziny 12:00 do godziny 14:00 będziecie mogli przeczytać wybrane fragmenty książki wraz z pracownikami Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zapewniamy, że będzie nastrojowo!

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 09.09.2023

GODZINA: 12:00

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” ul. Świerkowa 2 05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla wszystkich

Inne

Narodowe czytanie to akcja propagująca znajomość literatury narodowej, zapoczątkowana w 2012 roku.

Wspólna lektura
„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Informacje praktyczne:
Przy ładnej pogodzie wspólne czytanie odbędzie się na terenie naszego parku przy pomniku Tadeusza Sygietyńskiego. Jeżeli pogoda nam nie dopisze usiądziemy we wnętrzu pałacu.

Wstęp bezpłatny.