T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Opoczyńska koronka szydełkowa – warsztat rękodzielniczy z twórczynią ludową

Co można zrobić przy pomocy szydełka i nici? Czym wyróżnia się opoczyńska koronka? W sobotę 8 października zapraszamy do Centrum Folkloru Polskiego na wspólne szydełkowanie z twórczynią ludową, która opowie nam o tym niezwykłym opoczyńskim rękodziele.
Zbliżenie na kobietę, która trzyma w rękach kolorową koronkę. Ubrana jest w kostium opoczyński

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 08.09.2022

GODZINA: 12:00

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Sala Edukacyjna
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla osób dorosłych
Dla młodzieży powyżej 12. roku życia

Inne

Wstęp płatny
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Zbliżenie na kolorowy, wełniany materiał, po części wykonany z koronki. Do fragmentu z koronką doczepione są kolorowe pompony
Szydełkowe robótki

Tradycyjnie w regionie opoczyńskim wykonywano dwa rodzaje koronek szydełkowych: bawełniane i wełniane. Koronki tworzone z bawełny zawsze były białe i miały dużo szersze zastosowanie. Zdobiono nimi kołnierzyki i mankiety kobiecych koszul, ręczniki, poszewki na poduszki i jaśki. Z wełny natomiast robiono wielobarwne koronki, które doszywano do opoczyńskich dywanów – pasiastych nakryć na łóżka. Tego typu koronki najczęściej powstawały przez łączenie drobnych elementów takich jak koła, kwadraty i kwiatkami, a ich brzegi wykańczano dużymi zębami i pomponami.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej, szczególnie o koronce wełnianej, zapraszamy na warsztaty, będziemy szydełkować i rozmawiać o opoczyńskich tradycjach. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia.

Portret uśmiechniętej kobiety w okularach, która w rękach trzyma biały materiał ozdobiony kolorowymi haftami. Kobieta ubrana jest w kostium opoczyński. Do zdjęcia pozuje na dworze
Osoba prowadząca:
  • Teresa Pacan – wszechstronna twórczyni ludowa z regionu opoczyńskiego. Prawie wszystkiego nauczyła się od swojej mamy, która zaraziła ją swoją pasją do rękodzieła. Przez wiele lat pracowała w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Opocznianka”, gdzie wykonywała różnorodne tkaniny na tradycyjnym krośnie. Tkała bieżniki, kilimy, wełniaki i obrusy lniane. Pracując w „Opoczniance”, nauczyła się szyć wszystkie elementy opoczyńskiego stroju ludowego. Do dzisiaj, a obecnie jest już jedyną twórczynią, która posiada te umiejętności, szyje wełniaki, zapaski, koszule. Wykonuje również różnego rodzaju hafty płaski, pisanki techniką batikową oraz różnorodne koronki – niciane i wełniane.
Informacje praktyczne

Warsztat rękodzielniczy przeznaczony dla dorosłych, dla młodzieży powyżej 12. roku życia.

Czas trwania:

3 godziny

Koszt:

Opłata za uczestnictwo w warsztacie 50 zł / osoba

Rezerwacja:

telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770

e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Liczba miejsc ograniczona.

Polecane wydarzenia w Centrum Folkloru Polskiego