T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Spotkanie o podlaskiej sztuce ludowej z profesorem Marianem Pokropkiem

Cykl podlaski w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” rozpoczniemy spotkaniem z profesorem Marianem Pokropkiem, wybitnym etnografem, którego początkowe zainteresowania badawcze dotyczyły właśnie terenów Podlasia. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane zbiory Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach. Zapraszamy!
Trzy drewniane rzeźby ludowe

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 19.11.2022

GODZINA: 16:00

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla wszystkich

Inne

Udział w spotkaniu w ramach biletu wstępu na wystawę.
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Podlaska tkanina dwuosnowowa przedstawiająca wiejską zagrodę
Podlasie okiem etnografa
Unikalne przedmioty wykonane z papieru, drewna, słomy, metalu i gliny, wełniane dywany dwuosnowowe, krajki, chodniki i ręczniki, rzeźbione krzyże i figury świętych, przydrożne kapliczki, drewniane domy z ozdobnymi podokiennikami, nadokiennikami, wiatrownicami i listwami narożnymi… W sobotę 19 listopada zapraszamy w niezwykłą podróż po Podlasiu, w którą zabierze nas profesor Marian Pokropek.
Kolorowe zdjęcie, mężczyzna na tle sztuki ludowej we wnętrzu muzeum
Osoba prowadząca:
Marian Pokropek – etnograf, profesor doktor habilitowany, niekwestionowany autorytet w dziedzinie etnologii, wieloletni kierownik Zakładu Etnografii Polskiej i Słowiańszczyzny w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach. W pracy naukowej poświecił się głównie badaniu budownictwa ludowego, sztuki ludowej i plastyki obrzędowej. Jest autorem licznych książek, monografii, rozpraw i artykułów. Za swoją działalność naukową, edukacyjną, dokumentacyjną oraz na rzecz upowszechniania kultury ludowej był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagrodą im. Oskara Kolberga.
Informacje praktyczne
Czas trwania:

ok. 90 min

Koszt:

Udział w spotkaniu w ramach biletu wstępu do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”

Rezerwacja:

telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770

e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl 

Liczba miejsc ograniczona.