T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Tadeusz Sygietyński i jego „Mazowsze” – prelekcja

24 września, dokładnie w dniu urodzin Tadeusza Sygietyńskiego, zapraszamy do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” na spotkanie, podczas którego będziemy wspominać tego wybitnego dyrygenta, kompozytora rozmiłowanego w folklorze, pedagoga muzycznego, bez którego nie byłoby zespołu „Mazowsze”.
Mężczyzna siedzący na krześle, grający na fortepianie, z tyłu śpiewająca grupa kilkudziesięciu dziewcząt w opoczyńskich strojach ludowych

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 24.09.2022

GODZINA: 15:30

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla wszystkich

Inne

Udział w spotkaniu w ramach biletu wstępu na wystawę.
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Zdjęcie przedstawia mężczyznę opartego łokciami o fortepian, na którym leży zeszyt z nutami,
Pan od „Mazowsza”

Podczas pierwszej części prelekcji Anna Mizikowska przedstawi szkic do portretu Tadeusza Sygietyńskiego, pisany z dokumentów, wspomnień i nagrań. Opowie historie niebanalnej biografii na tle burzliwych czasów: o dzieciństwie w Warszawie pod zaborem rosyjskim, zawodowych i osobistych sukcesach i porażkach w dwudziestoleciu międzywojennym oraz spełnieniu wielkiego marzenia – utworzeniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".

W drugiej części spotkania przyjrzymy się najpopularniejszym mazowszańskim kompozycjom. Porozmawiamy o aranżacjach utworów i o tym, jak zmieniały się na przestrzeni lat. O muzycznym fenomenie Tadeusza Sygietyńskiego opowie dyrektor i dyrygent zespołu „Mazowsze” – Jacek Boniecki.

Osoby prowadzące:
Anna Mizikowska – dziennikarka i historyk, kustosz Muzeum Warszawy, wcześniej związana zawodowo z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią oraz z Redakcją Muzyczną I Programu Polskiego Radia w Warszawie. Autorka książki pod tytułem: Tadeusz Sygietyński i jego „Mazowsze”.

Jacek Boniecki – dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego, dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya. Z „Mazowszem” związany od 2012 roku. Wcześniej pełnił funkcje kierownicze oraz artystyczne w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie, w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, w Teatrze Muzycznym w Lublinie.
Informacje praktyczne

Czas trwania:

ok. 60 min

Koszt:

Udział w spotkaniu w ramach biletu wstępu do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”

Rezerwacja:

telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770

e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Liczba miejsc ograniczona.