T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Wycinanki kurpiowskie – warsztaty rękodzielnicze z twórczynią ludową

W sobotę (23 kwietnia) zapraszamy ostatnie warsztaty rękodzielnicze w ramach cyklu kurpiowskiego. Podczas spotkania z twórczynią ludową będziemy zgłębiać tajniki kurpiowskiego wycinankarstwa i własnoręcznie wykonamy papierowe dzieła sztuki.
Czarny kogut z kolorowymi elementami na ogonie i szyi, wycięty z filcu

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 23.04.2022

GODZINA: 15:00

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Sala Edukacyjna
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla osób dorosłych
Dla młodzieży
Dla dzieci powyżej 10. roku życia

Inne

Wstęp płatny
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Zbliżenie na ręce, które składają papier. Na stole leżą duże nożyce i dwie skończone wycinanki kurpiowskie, zielona i niebieska
Wycinanki – papierowe dzieła sztuki
Tradycyjne wycinanki kurpiowskie z Puszczy Zielonej wycinano z białego lub kolorowego papieru przy użyciu nożyc do strzyżenia owiec. Wycinanki jako element zdobnictwa wnętrz stały się szczególnie popularne w tym regionie w drugiej połowie XIX wieku. Wraz z pojawieniem się na wsiach glansowanego papieru na ścianach izb, nad drzwiami i na oknach zaczęto umieszczać kolorowe leluje, gwiazdy i ptaki. Zapraszamy na warsztaty z twórczynią ludową z Kurpi Zielonych, która pokaże jak wykonać oryginalne wycinanki, opowie o kurpiowskiej kulturze, zwyczajach i tradycjach.
Starsza kobieta w kostiumie ludowym w pomieszczeniu. Trzyma w prawej ręce duże nożyce
Osoba prowadząca:
  • Czesława Kaczyńska – jedna z najbardziej znanych i cenionych twórczyń kurpiowskich, wszechstronnie utalentowana zajmuje się wycinankarstwem, hafciarstwem, koronczarstwem, tkactwem, plastyką obrzędową i zdobniczą. Zamiłowanie do tradycji regionu wyniosła z domu rodzinnego, gdzie pierwsze wycinanki wykonywała pod okiem babci. Twórczyni jest wielką propagatorką folkloru kurpiowskiego, sztuką ludową zajmuje się już od ponad 60 lat. Szerząc kulturę swojego regionu, aktywnie uczestniczy w licznych imprezach kulturalnych, pokazach rękodzieła ludowego, targach sztuki ludowej, kiermaszach na terenie całego kraju i za granicą. Nazywana Ambasadorem Kurpiowszczyzny jest laureatką wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich, zdobywczynią licznych nagród i wyróżnień. Za swoją działalność została odznaczona między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2005 roku za zasługi dla kultury ludowej otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga. Od 1976 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa Oddziału Kurpiowskiego STL, była członkiem prezydium Zarządu Głównego Związku Kurpiów, wiceprezesem Zarządu Głównego STL oraz członkiem rady Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Informacje praktyczne

Warsztat rękodzielniczy przeznaczony dla dorosłych, dla młodzieży oraz rodzin z dziećmi powyżej 10. roku życia.

Czas trwania:

2 godziny

Koszt:

Opłata za uczestnictwo w warsztacie 40 zł / osoba

Rezerwacja:

telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770

e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Liczba miejsc ograniczona.