T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Dzień Sądecki w Karolinie

30 września zapraszamy serdecznie do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” na Dzień Sądecki, na który przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji. Jeżeli macie ochotę poznać bliżej folklor Lachów Sądeckich, pobawić się w rytm lachowskiej muzyki, poznać tańce typowe dla tego regionu, spróbować swoich sił w tradycyjnym rękodziele oraz skosztować lokalnej kuchni, spędźcie ten dzień razem z nami!

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 30.09.2023

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla wszystkich

Inne

Wstęp płatny Rezerwacja pod numerem telefonu: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770 lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

15:00 | Haft lachowski – warsztat rękodzielniczy w twórczynią ludową
Odświętne stroje Lachów Sądeckich zachwycają bogactwem zdobień, w szczególności kolorowymi haftami. Wisełka, topolki, kostki, ogórecki, rapki, pazurki, gwiozdki, kwiotki, gałązki, sercówki… chcielibyście dowiedzieć się jak wykonać charakterystyczne dla tego regionu hafty? W sobotę o godzinie 15:00 zapraszamy na warsztat rękodzielniczy z panią Elżbietą Drabik, jedną z bieglejszych hafciarek kontynuujących tradycje haftu lachowskiego. Pod okiem twórczyni wykonacie własne oryginalne prace.

Warsztat przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia. Czas trwania warsztatu: ok. 2 godz.
18:00 | Lachowska potańcówka z Kapelą Regionalnego Zespołu „Podegrodzie”
Kapela Regionalnego Zespołu “Podegrodzie” działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu, miejscowości. Zespół „Podegrodzie” istnieje od 1937 roku i jest najstarszym zespołem regionalnym na Sądecczyźnie, a samo Podegrodzie to wieś o niezwykle bogatej historii i tradycjach ludowych. W swych programach „Podegrodzie” prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową. Bogaty repertuar zespołu obejmuje m. innymi: wesele podegrodzkie, „wiązowiny”, „Zielone Świątki”, „dożynki”, „zwoziny” oraz wiązankę tańców i pieśni tzw. „Grankę Podegrodzką”. To właśnie z wiedzy muzyków i tancerzy z „Podegrodzia” czerpał także Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, opracowując w latach 60. XX w. swój program „Figle i Tańce z Podegrodzia”. Podczas sobotniej potańcówki 30 września Kapela Regionalnego Zespołu „Podegrodzie” porwie nas do tańca melodiami typowymi dla lachowskiego repertuaru muzyczno-tanecznego. Bedą tramle, sztajery, różnorodne walce i polki oraz bardzo charakterystyczne dla Sądecczyzny krakowiaki. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Czas trwania: 3 godz.
Jak to w Podegrodziu
Rękodzieło, plastyka obrzędowa, tradycyjna kuchnia to nieodłączne elementy kultury ludowej Lachów Sądeckich, do dziś żywe. Podczas potańcówki będziecie mieli okazję skosztować regionalnych przysmaków, przygotowanych przez gospodynie z Podegrodzia, między innymi kukiełki – pieczywa związanego z ciekawym zwyczajem „wiązowin”, o którym więcej opowiedzą nam nasi goście. W przerwach między tańcami będziecie mogli również przyjrzeć się jak powstają dekoracje z bibuły, który dawniej chętnie zdobiono wnętrza domów. O lachowskich tradycjach bibułkarskich opowie nam twórczyni z Podegrodzia – Teresa Cabała. A może sami również wykonacie bibułowe kwiaty? Zapraszamy!
Informacje praktyczne:
Koszt:
Udział we wszystkich wydarzeniach tego dnia – 70 zł /osoba
Udział wyłącznie w warsztacie z haftu – 50 zł / osoba
Udział wyłącznie w potańcówce – 30 zł /osoba

 

Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Liczba miejsc ograniczona.