T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Lubelskie pająki – warsztat rękodzielniczy z twórcami ludowymi

Pająki to tradycyjne formy zdobnicze, ściśle powiązane z ludową obrzędowością, na Lubelszczyźnie wieszane zwykle na środku izby, aby zapewnić domownikom urodzaj i szczęście. Kiedy najczęściej je wykonywano? Czym charakteryzują się pająki krystaliczne? Zapraszamy na warsztat rękodzielniczy z lubelskimi twórcami ludowymi.
Pająk krystaliczny, przestrzenna konstrukcja ze słomy, ozdobiona pomponami z bibuły

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 25.03.2023

GODZINA: 12:00

Miejsce

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Sala Edukacyjna
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla osób dorosłych
Dla młodzieży powyżej 12. roku życia

Inne

Wstęp płatny
Rezerwacja pod numerem telefonu:
+48 22 208 87 00, +48 605 501 770
lub e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl

Na zdjęciu widoczne ręce wykonujące kryształ - formę ze złomy do pająka, obok leżą rozłożone materiały, słoma i bibuła
Magia pająków
Pająki, czyli lekkie, przestrzenne konstrukcje wykonane ze słomy i kolorowej bibuły, które dawniej stanowiły ważną dekorację w wiejskich izbach, świetnie sprawdzają się również jako ozdoba nowoczesnych wnętrz. Chcielibyście nauczyć się tworzyć pająki zgodnie z lubelską tradycją? Podczas warsztatu pod okiem twórców ludowych wykonamy własne formy o rozbudowanych kształtach. Najpierw starannie przygotujemy wszystkie elementy, a potem będziemy je łączyć w zwarte i efektowne kompozycje. Na warsztat weźmiemy jedną z najtrudniejszych form – pająki krystaliczne.
Na zdjęciu siedzący za stołem twórcy w strojach ludowych
Osoby prowadzące:
Małgorzata i Tomasz Krajewscy – małżeństwo twórców ludowych, kontynuujące tradycje typowe dla lubelskiej plastyki obrzędowej i zdobniczej. Główną specjalnością artystów są pająki – formą nawiązujące do tych najstarszych, jakie występowały na Lubelszczyźnie oraz pisanki – na wydmuszkach, zdobione metodą batikową. Ich prace urzekają prostotą i kolorytem. Twórcy są aktywnymi społecznikami i propagatorami ludowej twórczości swojego regionu. Chętnie biorą udział w różnych przedsięwzięciach promujących kulturę ludową, w targach sztuki ludowej oraz kiermaszach i jarmarkach, swoją pasją dzielą się również podczas warsztatów. Oboje należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, współpracują z wieloma instytucjami m.in. Galerią Sztuki Ludowej STL w Lublinie oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W 2017 roku otrzymali Dyplom uznania od Zarządu Województwa Lubelskiego za kultywowanie tradycji i ochronę dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny.
Informacje praktyczne:
Warsztat rękodzielniczy przeznaczony dla dorosłych, dla młodzieży oraz rodzin z dziećmi powyżej 12. roku życia.

Czas trwania:
4 godziny

Koszt:
Opłata za uczestnictwo w warsztacie 80 zł / osoba


📞 Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl
Liczba miejsc ograniczona.

Polecane wydarzenia w Centrum Folkloru Polskiego