T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Aktualności

Weekend na ludowo z „Mazowszem”

IX Jarmark produktów regionalnych i rzemiosła artystycznego

Jak co roku, tuż przed Wielkanocą, zapraszamy wszystkich miłośników folkloru, polskiego rękodzieła, sztuki ludowej i produktów regionalnych do siedziby zespołu „Mazowsze” w Otrębusach na „Weekend na ludowo”. Zapewniamy, że 2 i 3 kwietnia będzie u nas kolorowo, twórczo i smacznie!
Fragment plakatu, na niebieskim tle pisanka z motywem kwiatów łowickich, po prawej logo Mazowsze, niżej weekend na ludowo

Informacje praktyczne

Data i czas

TERMIN: 02.04.2022 - 03.04.2022

Miejsce

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "MAZOWSZE"
im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Dla kogo?

Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów

Inne

Wstęp na jarmark jest bezpłatny Spektakl – wydarzenie biletowane Prelekcja – w cenie biletu wstępu na wystawę
Warsztaty – opłata za uczestnictwo

Ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, na pierwszym planie koszyk wiklinowy przypominający koguta
IX Jarmark Produktów Regionalnych i Rzemiosła Artystycznego
To dwudniowy jarmark produktów regionalnych, tradycyjnych wyrobów oraz rzemiosła artystycznego inspirowanego folklorem. Zapraszamy 2 kwietnia godz. 12:00–20:30 oraz 3 kwietnia 12:00–19:30 na stoiska z palmami, pisankami, świątecznymi stroikami, kartkami i wycinankami, ceramiką, biżuterią, haftowanymi obrusami oraz serwetami. Nie zabraknie również regionalnych przysmaków: świątecznych wypieków, miodów, certyfikowanych produktów oraz ekologicznych wędlin. Wstęp na jarmark jest bezpłatny.
Popiersie dwóch uśmiechniętych dziewczyn w kostiumach ludowych na zielonym tle,
Kalejdoskop Barw Polski
Specjalną atrakcją weekendu będzie muzyczne spotkanie z zespołem „Mazowsze” – koncert „Kalejdoskop Barw Polski”. W programie zobaczyć będzie można najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu, usłyszeć najbardziej popularne piosenki oraz podziwiać przepiękne stroje z różnych regionów Polski. W wirze kolorów wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami pojawią się tańce narodowe i regionalne.

Bilety na koncerty do nabycia w kasie Zespołu i na stronie: www.mazowsze.waw.pl
Czarno-białe zdjęcie, przy stole siedzi starsza kobieta w kostiumie kurpiowskim, wykonuje pisankę. Na stole leżą już wypisane pisanki
Prelekcja – Wiosna na Kurpiach Zielonych. Zwyczaje wielkanocne

Obrzędowość ludowa jest ściśle związana z rytmem prac na roli i rokiem kościelnym. Jak okres wielkopostno-wielkanocny spędzano na Kurpiach Zielonych? Czym były fontanny? Jak wysokie są kurpiowskie palmy? Do czego służyły bujacki? Czym były turki, a czym kruki? Tego i jeszcze więcej dowiecie się podczas prelekcji w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” 2 kwietnia o godz. 15:00.

 

Spotkanie poprowadzi Maria Weronika Kmoch – historyczka, regionalistka, nauczycielka i autorka bloga "Kurpianka w wielkim świecie".

Polecane wydarzenia w Centrum Folkloru Polskiego