Aktualności
Opolskie kroszonki – wielkanocne warsztaty rękodzielnicze
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wyrobów regionalnych na Śląsku są wielkanocne jajka tworzone techniką rytowniczą. Kroszonki, bo o nich mowa, to prawdziwe dzieła sztuki o bogatej ornamentyce, wykonywane z ogromną precyzją. W ramach odbywającego się w Karolinie XI Jarmarku Wielkanocnego zapraszamy na świąteczne warsztaty z kroszonkarką z Opolszczyzny.
Informacje praktyczne
Data i czas
TERMIN: 17.03.2024
Miejsce
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy
Dla kogo?
Dla wszystkich
Inne
Warsztaty odbędą się o godzinie: 12:00 i 14:00
Wstęp płatny
Technika rytownicza
Niezwykle efektowne opolskie kroszonki zdobione są techniką rytowniczą, która polega na wyskrobywaniu wzoru na wcześniej ufarbowanym jajku przy pomocy specjalnego ostrego narzędzia. Najczęściej do ich tworzenia używa się jajek kurzych i gęsich. Obecnie kroszonki występują we wszystkich kolorach tęczy, dawniej ich kolory były jednak bardziej ograniczone, gdyż do ich barwienia stosowano tylko barwniki naturalne. O tym jaka wykonać kroszonkę i jakie wzory są najbardziej typowe dla Opolszczyzny opowie nam pani Sabina Karwat. Warsztaty odbędą się w dwóch turach, o godzinie: 12:00 i 14:00. Zachęcamy do zapisania się na wybraną godzinę.
Osoba prowadząca:
Sabina Karwat – twórczyni ludowa specjalizująca się w kroszonkarstwie. Swoją przygodę z tym rękodziełem rozpoczęła jako mała dziewczynka, przez lata biorąc czynny udział w wielu konkursach kroszonkarskich i plastyki obrzędowej na szczeblu gminnym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Za swoją twórczość była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Nie tylko tworzy, ale również przekazuje swoją wiedzę innym, prowadzi warsztaty kroszonkarskie dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Podczas zajęć stara się kultywować tradycje regionu, z którego pochodzi. W swojej działalności twórczej nie ogranicza się jedynie do zdobienia wielkanocnych jajek. Wzory opolskie przenosi również na bombki, drewniane skrzyneczki i inne przedmioty dekoracyjne lub użytkowe. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz stypendystką Programu „Mistrz – Uczeń” Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Informacje praktyczne:
Warsztat rękodzielniczy przeznaczony dla wszystkich, osób dorosłych, młodzieży oraz rodzin z dziećmi.
Czas trwania:
ok. 90 min
Koszt:
opłata za uczestnictwo w warsztacie 40 zł / osoba
📞 Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl
Liczba miejsc ograniczona.
Czas trwania:
ok. 90 min
Koszt:
opłata za uczestnictwo w warsztacie 40 zł / osoba
📞 Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl
Liczba miejsc ograniczona.