T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Ceramiczny gwizdek, pomalowany na czerwono z wymalowanym białym skrzydłem.
Grupy zorganizowane
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” prowadzi działalność edukacyjną skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych zwiedzających. Do korzystania z naszej oferty szczególnie zachęcamy przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku oraz biura podróży i inne grupy zorganizowane.
Oferta
Na zajęcia edukacyjne na wystawie stałej oraz oprowadzanie grupowe z przewodnikiem obowiązuje bilet grupowy – 12 zł/osoba.

Bilety grupowe na zwiedzanie wystawy obowiązują dla grup zorganizowanych od 10 osób. W cenę biletu wliczona jest usługa przewodnicka.

Opłata za warsztaty
– 15 zł/osoba.

W oprowadzaniu grupowym z przewodnikiem, zajęciach edukacyjnych na wystawie stałej oraz warsztatach może uczestniczyć do 25 osób, powyżej tej liczby dzielimy uczestników na grupy.

W celu rezerwacji zajęć edukacyjnych, oprowadzania lub warsztatów prosimy o kontakt telefoniczny: +48 22 208 87 00 lub +48 605 501 770
lub mailowy: kontakt@karolinmazowsze.pl
Rysunek haftu, kolorowe kwiaty na czarnym tle.
Przedszkola
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zaprasza przedszkolaków do ciekawej i inspirującej podróży po świecie tradycyjnej kultury ludowej. Proponowane zajęcia edukacyjne służą wzbogaceniu wiedzy i rozbudzeniu ciekawości, rozwijają twórcze, samodzielne myślenie, pobudzają wyobraźnię i kształtują kreatywne postawy wśród najmłodszych. Na wszystkich zajęciach pracujemy z wykorzystaniem nowoczesnych, aktywizujących metod nauczania, podejmując zagadnienia odpowiadające założeniom podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
 • Polska kultura ludowa – zwiedzanie
Czy widzieliście kiedyś kurpiowskie czółko? Wiecie jakie dźwięki wydaje weselny kozioł? Czy diabelskie skrzypce są straszne? Zapraszamy na opowieść o polskim folklorze, wzbogaconą o elementy zabawy i różnorodne formy działań ruchowych oraz plastycznych. Zwiedzanie dostosowane jest do możliwości najmłodszych zwiedzających. Zajęcia edukacyjne na ekspozycji stałej trwają około 60 minut.
 • Wystrój się na ludowo – warsztat
Dawniej każdy region Polski posiadał typowe dla siebie stroje ludowe. Kto nosił portki? Jak wygląda zapaska? Czy bielunka jest cała biała? Kostiumy zespołu „Mazowsze” zainspirują nas do stworzenia własnych projektów strojów ludowych. Warsztat odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Cacka, lalki, zabawiajki – warsztat
Koniki na biegunach, drewniane ptaszki, blaszane bączki, szmaciane lalki.  Dawniej wystarczyło drewno, papier, słoma, włóczka czy kawałki materiałów, aby wykonać prawdziwe cacka. Czym kiedyś bawiły się dzieci? Jak zrobić ruchomą zabawkę? Co to jest klepak? Podczas spotkania dzieci dowiedzą się więcej o ludowym zabawkarstwie oraz będą miały okazję wykonać własne, unikatowe zabawki. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Tańcuj, tańcuj, okręcaj – warsztat taneczny
Tradycyjne gry i zabawy ludowe najczęściej wywodziły się ze starych obrzędów i zwyczajów. Uczestniczyli w nich wszyscy mieszkańcy wsi, niezależnie od wieku. Jak dawniej bawiono się na polskich wsiach? Jakie były ulubione melodie w dzieciństwie naszych dziadków i pradziadków? Poznajcie ludowe gry i zabawy. Warsztat prowadzony przez artystów Zespołu "Mazowsze" odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
Wycinanka, czarny kogut z kolorowym ogonem.
Szkoły podstawowe
Proponowane przez Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zajęcia edukacyjne i warsztaty dostosowane są do potrzeb i wieku biorących w nich udział dzieci. Prowadzone są na różnych poziomach nauczania zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Poruszają tematy omawiane podczas szkolnych lekcji oraz poszerzają zawarte w nich treści o nowe wątki. Celem spotkań jest wprowadzenie dzieci w świat wiedzy o kulturze tradycyjnej, folklorze muzycznym, instrumentach ludowych, tańcach regionalnych i narodowych oraz działalności twórców i wykonawców muzyki.
KLASY I – III
 • Piękna nasza Polska cała – zwiedzanie
Polska kultura ludowa jest niezwykle różnorodna i barwna. Czym różni się folklor różnych regionów Polski? Jak z tradycyjnej muzyki, śpiewu i tańca czerpie zespół „Mazowsze”? Zapraszamy na oprowadzanie o charakterze warsztatowym, angażujące dzieci, wykorzystujące różnorodne formy działań ruchowych i plastycznych. Odbędziemy niezwykłą podróż po Polsce tropem ludowej muzyki, instrumentów i strojów. Zajęcia edukacyjne na ekspozycji stałej trwają około 60 minut.
 • Podróże z „Mazowszem” – zajęcia na ekspozycji
Zespół „Mazowsze” niezmiennie od ponad 70 lat zachwyca publiczność. Już po pierwszych sukcesach w Polsce zaczął podróżować po świecie, koncertując i promując polską kulturę. Jak wygląda praca w „Mazowszu”? W jakich krajach koncertował Zespół? Uczestnicy spotkania wybiorą się w pełną koloru i muzyki podróż śladami „Mazowsza”. Nie tylko poznają historię Zespołu, ale również ludowe gry i zabawy, w które od pokoleń bawią się dzieci w różnych zakątkach świata, które „Mazowsze” miało okazję odwiedzić. Zajęcia edukacyjne na ekspozycji trwają około 60 minut.
 • Wycinanki, naklejanki – warsztat
Papierowe wycinanki to symbol polskie sztuki ludowej. Do czego służyły? Jak były wykonywane? Czym cechują się sieradzkie cacka, łowickie kodry, kurpiowskie leluje, sannickie klapoki czy kołbielskie lalki? Podczas warsztatu uczestnicy poznają tajniki sztuki wycinankarskiej i wykonają własne, niepowtarzalne wycinanki. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Wątek i osnowa – warsztat
Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł. Dawniej umiejętności tkackie przekazywano z pokolenia na pokolenie, a ręczne warsztaty tkackie były ważnym elementem wyposażenia domu. Z naturalnych surowców, takich jak wełna czy len, tkano elementy ubioru i tkaniny użytkowe. Jak powstaje tkanina? Czym jest osnowa? Jak przeplatać wątek? Podczas warsztatu uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w tkaniu. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Wielkanoc na ludowo – warsztat
Dawniej Święta Wielkanocne miały duże znaczenie dla mieszkańców wsi, a przygotowania do nich rozpoczynano wraz z początkiem wielkiego postu. Dlaczego Niedzielę Palmowa nazywano kwietną lub wierzbną? Co tradycyjnie powinno znaleźć się w święcące? Czym różni się pisanka od kraszanki? Co ma śmigus do dyngusa? Uczestnicy spotkania poznają wielkanocne zwyczaje i wykonają oryginalne ozdoby świąteczne inspirowane sztuką ludową. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Boże Narodzenie na ludowo – warsztat
Czy na Boże Narodzenie zawsze ubierano choinkę? Jak wyglądała podłaźniczka? Co wspólnego ze świętami miał pająk? Dawniej dekoracje świąteczne wykonywano samodzielnie z takich materiałów, jak papier, bibuła i słoma. Podczas warsztatu uczniowie poznają ludowe zwyczaje bożonarodzeniowe oraz wykonają własne ozdoby. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Na swojską nutę – warsztat taneczny
Tańczone w parze, kole lub korowodzie, pełne obrotów, podskoków i przytupów. Często towarzyszył im śpiew, a rytm nadawały ludowe instrumenty. Czym charakteryzują się tańce ludowe z różnych regionów Polski? Jakie tańce zaliczamy do tańców narodowych? Poznajcie kroki i figury wybranych tańców. Warsztat prowadzony przez artystów zespołu "Mazowsze" odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Kukułeczka kuka – warsztat wokalny
Na czym polega emisja głosu? Jak prawidłowo oddychać podczas śpiewu? Jakie ćwiczenia dykcyjne i wokalne wykonują profesjonalni śpiewacy? Warsztat wokalny to okazja do pracy nad głosem pod okiem profesjonalistów i nauka utworów z repertuaru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zajęcia prowadzone przez artystów chóru Zespołu odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają 60 minut.
KLASY IV – VIII
 • Kolory folkloru - zwiedzanie
Co to jest folklor? Czym różni się w poszczególnych regionach Polski? Ekspozycja Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” jest punktem wyjścia do rozmowy o bogactwie polskiej kultury oraz działalności artystycznej Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zapraszamy na oprowadzanie służące rozbudzeniu ciekawości oraz wzbogaceniu wiedzy o ludowej muzyce, tańcu, śpiewie i stroju. Zajęcia edukacyjne na wystawie stałej trwają około 60 minut.
 • Wątek i osnowa – warsztat
Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł. Dawniej umiejętności tkackie przekazywano z pokolenia na pokolenie, a ręczne warsztaty tkackie były ważnym elementem wyposażenia domu. Z naturalnych surowców, takich jak wełna czy len, tkano elementy ubioru i tkaniny użytkowe. Jak powstaje tkanina? Czym jest osnowa? Jak przeplatać wątek? Podczas warsztatu uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w tkaniu. Warsztat odbywaja się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Igła z nitką – warsztat
Za igłą, a może przed igłą? Co to jest ścieg? Do czego służy tamborek? Haft stanowi ważny element zdobnictwa polskich strojów ludowych. Jak wygląda haft kaszubski? W jaki sposób swoje stroje ozdabiają mieszkańcy Sądecczyzny? Uczestnicy warsztatu przekonają się czym różnią się hafty z różnych regionów Polski i wykonają własne oryginalne prace. Warsztat poprowadzi laureatka konkursu hafciarskiego Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają około 60 minut.
 • Dzieci listy piszą – warsztat
Kaligrafia to sztuka starannego i estetycznego pisania. Dawniej trzeba było obowiązkowo uczyć się jej w szkole. Pierwsza młodzież, która przybywała do Karolina, aby dołączyć do zespołu „Mazowsze”, nie tylko uczyła się śpiewu i tańca, ale również zdobywała wykształcenie w zakresie ogólnym. Mieszkając na co dzień w pałacu wysyłali do swoich rodzin odręcznie pisane listy. Podczas warsztatu zapoznamy się z techniką pisania listów i poćwiczymy sztukę pięknego pisania. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Wielkanoc na ludowo – warsztat
Dawniej Święta Wielkanocne miały duże znaczenie dla mieszkańców wsi, a przygotowania do nich rozpoczynano wraz z początkiem wielkiego postu. Dlaczego Niedzielę Palmowa nazywano kwietną lub wierzbną? Co tradycyjnie powinno znaleźć się w święcące? Czym różni się pisanka od kraszanki? Co ma śmigus do dyngusa? Uczestnicy spotkania poznają wielkanocne zwyczaje i wykonają oryginalne ozdoby świąteczne inspirowane sztuką ludową. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Boże Narodzenie na ludowo – warsztat
Czy na Boże Narodzenie zawsze ubierano choinkę? Jak wyglądała podłaźniczka? Co wspólnego ze świętami miał pająk? Dawniej dekoracje świąteczne wykonywano samodzielnie z takich materiałów, jak papier, bibuła i słoma. Podczas warsztatu uczniowie poznają ludowe zwyczaje bożonarodzeniowe oraz wykonają własne ozdoby. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
  • Na swojską nutę – warsztat taneczny
  Tańczone w parze, kole lub korowodzie, pełne obrotów, podskoków i przytupów. Często towarzyszył im śpiew, a rytm nadawały ludowe instrumenty. Czym charakteryzują się tańce ludowe z różnych regionów Polski? Jakie tańce zaliczamy do tańców narodowych? Poznajcie kroki i figury wybranych tańców. Warsztat prowadzony przez artystów zespołu "Mazowsze" odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
  • Kukułeczka kuka – warsztat wokalny
  Na czym polega emisja głosu? Jak prawidłowo oddychać podczas śpiewu? Jakie ćwiczenia dykcyjne i wokalne wykonują profesjonalni śpiewacy? Warsztat wokalny to okazja do pracy nad głosem pod okiem profesjonalistów i nauka utworów z repertuaru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zajęcia prowadzone przez artystów chóru Zespołu odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają 60 minut.
  Instrument drewniany, burczybas.
  Szkoły ponadpodstawowe/dorośli
  Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zaprasza młodzież i dorosłych na spotkania z kulturą tradycyjną, muzyką ludową i narodową. Poprzez oprowadzania i warsztaty inspirujemy do odkrywania świata polskiego folkloru oraz zachęcamy do poznania historii jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa kultury ludowej. Zapraszamy do zdobywania wiedzy i kompetencji kulturowych, aktywnego uczestnictwa w spotkaniach z historią i tradycją w tle.
  • Od folkloru do stylizacji – oprowadzanie
  Oprowadzanie po wystawie stałej, ukazującej kulturę ludową Polski, głównie pod względem muzyki, śpiewu, tańca i stroju przedstawioną w porównaniu ze scenicznym opracowaniem folkloru prezentowanym przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Czym różni się folklor w poszczególnych regionach Polski? Na czym polega stylizacja? Jak od kulis wygląda praca zespołu? Spotkanie z naszym przewodnikiem jest świetną okazją do pogłębienia wiedzy i wymiany poglądów. Oprowadzanie po ekspozycji stałej trwa około 60 minut.
  • Polskie tańce narodowe – warsztat taneczny
  Jak tańczy się nastrojowego kujawiaka, dynamicznego mazura, żywiołowego krakowiaka, osobliwego oberka i dostojnego poloneza? Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskich tańców narodowych i poznają podstawowe kroki i figury wybranych tańców. Warsztat prowadzony przez artystów Zespołu "Mazowsze" odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa maksymalnie 60 minut.
  • Kukułeczka kuka – warsztat wokalny
  Uczestnictwo w warsztacie prowadzonym przez artystów chóru zespołu „Mazowsze” umożliwia zapoznanie się z elementami emisji głosu, w tym z zasadami prawidłowego oddychania podczas śpiewu, wykonywaniem ćwiczeń dykcyjnych i wokalnych oraz nauką utworów z repertuaru Zespołu. Zajęcia trwają 60 minut i są przeznaczone dla pasjonatów śpiewu w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania.
  • Igłą malowane – warsztat
  Haft krzyżykowy, Richelieu, płaski, stebnówka, wałeczek, supełek, haft łańcuszkowy, ścieg zakopiański i wiele innych wpisane są w bogatą historię haftów. Są one piękną ozdobą strojów ludowych, m.in.: bielunek, kabotków, błokici, żywotków, złotnic czy cuch. Wykonywany za pomocą igły, z użyciem tamborka oraz nici złotych, srebrnych, białych lub kolorowych. Warsztat poprowadzi laureatka konkursu hafciarskiego Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają około 60 minut.
  Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Centrum Folklory Polskiego „Karolin” oraz udziału w zajęciach edukacyjnych i warsztatach.