T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Ceramiczny gwizdek, pomalowany na czerwono z wymalowanym białym skrzydłem.
Grupy zorganizowane
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” prowadzi działalność edukacyjną skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych zwiedzających. Do korzystania z naszej oferty szczególnie zachęcamy przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku oraz biura podróży i inne grupy zorganizowane.
Oferta
Na zajęcia edukacyjne na wystawie stałej oraz oprowadzanie grupowe z przewodnikiem obowiązuje bilet grupowy – 15 zł/osoba.

Bilety grupowe na zwiedzanie wystawy obowiązują dla grup zorganizowanych od 10 osób. W cenę biletu wliczona jest usługa przewodnicka.

Opłata za warsztaty
– 20 zł/osoba.

W oprowadzaniu grupowym z przewodnikiem, zajęciach edukacyjnych na wystawie stałej oraz warsztatach może uczestniczyć do 25 osób, powyżej tej liczby dzielimy uczestników na grupy.

W celu rezerwacji zajęć edukacyjnych, oprowadzania lub warsztatów prosimy o kontakt telefoniczny: +48 22 208 87 00 lub +48 605 501 770
lub mailowy: kontakt@karolinmazowsze.pl
Rysunek haftu, kolorowe kwiaty na czarnym tle.
Przedszkola
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zaprasza przedszkolaków do ciekawej i inspirującej podróży po świecie tradycyjnej kultury ludowej. Proponowane zajęcia edukacyjne służą wzbogaceniu wiedzy i rozbudzeniu ciekawości, rozwijają twórcze, samodzielne myślenie, pobudzają wyobraźnię i kształtują kreatywne postawy wśród najmłodszych. Na wszystkich zajęciach pracujemy z wykorzystaniem nowoczesnych, aktywizujących metod nauczania, podejmując zagadnienia odpowiadające założeniom podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
 • Polska kultura ludowa – zwiedzanie
Czy widzieliście kiedyś kurpiowskie czółko? Wiecie jakie dźwięki wydaje weselny kozioł? Czy diabelskie skrzypce są straszne? Zapraszamy na opowieść o polskim folklorze, wzbogaconą o elementy zabawy i różnorodne formy działań ruchowych oraz plastycznych. Zwiedzanie dostosowane jest do możliwości najmłodszych zwiedzających. Zajęcia edukacyjne na ekspozycji stałej trwają około 45 minut.
 • Wystrój się na ludowo – warsztat
Dawniej każdy region Polski posiadał typowe dla siebie stroje ludowe. Kto nosił portki? Jak wygląda zapaska? Czy bielunka jest cała biała? Kostiumy zespołu „Mazowsze” zainspirują nas do stworzenia własnych projektów strojów ludowych. Warsztat odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 45 minut.
 • Cacka, lalki, zabawiajki – warsztat
Koniki na biegunach, drewniane ptaszki, blaszane bączki, szmaciane lalki.  Dawniej wystarczyło drewno, papier, słoma, włóczka czy kawałki materiałów, aby wykonać prawdziwe cacka. Czym kiedyś bawiły się dzieci? Jak zrobić ruchomą zabawkę? Co to jest klepak? Podczas spotkania dzieci dowiedzą się więcej o ludowym zabawkarstwie oraz będą miały okazję wykonać własne, unikatowe zabawki. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 45 minut.
 • Tańce, hulańce – warsztat taneczny
Tradycyjne gry i zabawy ludowe najczęściej wywodziły się ze starych obrzędów oraz zwyczajów i uczestniczyli w nich wszyscy mieszkańcy wsi, niezależnie od wieku. Jak dawniej bawiono się na polskich wsiach? Jakie były ulubione melodie w dzieciństwie naszych dziadków i pradziadków? Poznajcie ludowe gry i zabawy! Warsztat prowadzony jest przez artystów zespołu „Mazowsze”, odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 45 minut.
 • Graj muzyczko, graj – warsztat muzyczny
Nic tak dobrze nie kształtuje kultury muzycznej i słuchu jak nauka przez zabawę. Jak za pomocą prostych instrumentów wystukiwać rytm? Czym jest melodia? W jaki sposób przygotować się do śpiewania? Podczas zajęć pobawimy się głosem z wykorzystaniem muzyki i pieśni ludowych oraz utworów z repertuaru zespołu „Mazowsze”. Warsztat prowadzony jest przez artystę Zespołu, odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 40 minut.
Wycinanka, czarny kogut z kolorowym ogonem.
Szkoły podstawowe
Proponowane przez Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zajęcia edukacyjne i warsztaty dostosowane są do potrzeb i wieku biorących w nich udział dzieci. Prowadzone są na różnych poziomach nauczania zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Poruszają tematy omawiane podczas szkolnych lekcji oraz poszerzają zawarte w nich treści o nowe wątki. Celem spotkań jest wprowadzenie dzieci w świat wiedzy o kulturze tradycyjnej, folklorze muzycznym, instrumentach ludowych, tańcach regionalnych i narodowych oraz działalności twórców i wykonawców muzyki.
Klasy I – III
 • Piękna nasza Polska cała – zwiedzanie
Polska kultura ludowa jest niezwykle różnorodna i barwna. Czym różni się folklor różnych regionów Polski? Jak z tradycyjnej muzyki, śpiewu i tańca czerpie zespół „Mazowsze”? Zapraszamy na oprowadzanie o charakterze warsztatowym, angażujące dzieci, wykorzystujące różnorodne formy działań ruchowych i plastycznych. Odbędziemy niezwykłą podróż po Polsce tropem ludowej muzyki, instrumentów i strojów. Zajęcia edukacyjne na ekspozycji stałej trwają około 60 minut.
 • Wycinanki, naklejanki – warsztat
Papierowe wycinanki to symbol polskie sztuki ludowej. Do czego służyły? Jak były wykonywane? Czym cechują się sieradzkie cacka, łowickie kodry, kurpiowskie leluje, sannickie klapoki czy kołbielskie lalki? Podczas warsztatu uczestnicy poznają tajniki sztuki wycinankarskiej i wykonają własne, niepowtarzalne wycinanki. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Cacka, lalki, zabawiajki – warsztat
Koniki na biegunach, drewniane ptaszki, blaszane bączki, szmaciane lalki.  Dawniej wystarczyło drewno, papier, słoma, włóczka czy kawałki materiałów, aby wykonać prawdziwe cacka. Czym kiedyś bawiły się dzieci? Jak zrobić ruchomą zabawkę? Co to jest klepak? Podczas spotkania dzieci dowiedzą się więcej o ludowym zabawkarstwie oraz będą miały okazję wykonać własne, unikatowe zabawki. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Wystrój się na ludowo – warsztat
Dawniej każdy region Polski posiadał typowe dla siebie stroje ludowe. Kto nosił portki? Jak wygląda zapaska? Czy bielunka jest cała biała? Kostiumy zespołu „Mazowsze” zainspirują nas do stworzenia własnych projektów strojów ludowych. Warsztat odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 45 minut.
 • Wielkanoc na ludowo – warsztat
Dawniej Święta Wielkanocne miały duże znaczenie dla mieszkańców wsi, a przygotowania do nich rozpoczynano wraz z początkiem wielkiego postu. Dlaczego Niedzielę Palmowa nazywano kwietną lub wierzbną? Co tradycyjnie powinno znaleźć się w święcące? Czym różni się pisanka od kraszanki? Co ma śmigus do dyngusa? Uczestnicy spotkania poznają wielkanocne zwyczaje i wykonają oryginalne ozdoby świąteczne inspirowane sztuką ludową. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Boże Narodzenie na ludowo – warsztat
Czy na Boże Narodzenie zawsze ubierano choinkę? Jak wyglądała podłaźniczka? Co wspólnego ze świętami miał pająk? Dawniej dekoracje świąteczne wykonywano samodzielnie z takich materiałów, jak papier, bibuła i słoma. Podczas warsztatu uczniowie poznają ludowe zwyczaje bożonarodzeniowe oraz wykonają własne ozdoby. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Tańcuj, tańcuj, okręcaj – warsztat taneczny
Dawniej taniec był nieodłącznym elementem życia mieszkańców wsi. W czasie wolnym od pracy, z okazji świąt i innych ważnych uroczystości, wspólnie bawiono się tańcząc, skacząc czy wirując. Czym charakteryzują się tańce ludowe z różnych regionów Polski? Jak zatańczyć klapoka, fafura czy trojaka? Wybranych kroków i figur tanecznych nauczą Was artyści zespołu „Mazowsze”. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 50 minut.
 • Kompanija wesoła – warsztat muzyczny
Wspólne śpiewanie wspomaga kształtowanie słuchu, poczucie rytmu i wrażliwość na muzykę, ale przede wszystkim jest świetną zabawą. Jak wzmocnić głos? Dlaczego podczas śpiewu ważny jest oddech? Jaką rozgrzewkę warto zrobić przed śpiewaniem? Zapraszamy na warsztat muzyczny, podczas którego w świat ludowych dźwięków i brzmień wprowadzi Was artysta zespołu „Mazowsze”. Spotkanie odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 45 minut.
Klasy IV – VIII
 • Kolory folkloru - zwiedzanie
Co to jest folklor? Czym różni się w poszczególnych regionach Polski? Ekspozycja Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” jest punktem wyjścia do rozmowy o bogactwie polskiej kultury oraz działalności artystycznej Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zapraszamy na oprowadzanie służące rozbudzeniu ciekawości oraz wzbogaceniu wiedzy o ludowej muzyce, tańcu, śpiewie i stroju. Zajęcia edukacyjne na wystawie stałej trwają około 60 minut.
 • Wątek i osnowa – warsztat
Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł. Dawniej umiejętności tkackie przekazywano z pokolenia na pokolenie, a ręczne warsztaty tkackie były ważnym elementem wyposażenia domu. Z naturalnych surowców, takich jak wełna czy len, tkano elementy ubioru i tkaniny użytkowe. Jak powstaje tkanina? Czym jest osnowa? Jak przeplatać wątek? Podczas warsztatu uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w tkaniu. Warsztat odbywaja się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Podróże z „Mazowszem” – zajęcia na ekspozycji
Zespół „Mazowsze” niezmiennie od ponad 70 lat zachwyca publiczność. Już po pierwszych sukcesach w Polsce zaczął podróżować po świecie, koncertując i promując polską kulturę. Jak wygląda praca w „Mazowszu”? W jakich krajach koncertował Zespół? Uczestnicy spotkania wybiorą się w pełną koloru i muzyki podróż śladami „Mazowsza”. Nie tylko poznają historię Zespołu, ale również ludowe gry i zabawy, w które od pokoleń bawią się dzieci w różnych zakątkach świata, które „Mazowsze” miało okazję odwiedzić. Zajęcia edukacyjne na ekspozycji trwają około 60 minut.
 • Wielkanoc na ludowo – warsztat
Dawniej Święta Wielkanocne miały duże znaczenie dla mieszkańców wsi, a przygotowania do nich rozpoczynano wraz z początkiem wielkiego postu. Dlaczego Niedzielę Palmowa nazywano kwietną lub wierzbną? Co tradycyjnie powinno znaleźć się w święcące? Czym różni się pisanka od kraszanki? Co ma śmigus do dyngusa? Uczestnicy spotkania poznają wielkanocne zwyczaje i wykonają oryginalne ozdoby świąteczne inspirowane sztuką ludową. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
 • Boże Narodzenie na ludowo – warsztat
Czy na Boże Narodzenie zawsze ubierano choinkę? Jak wyglądała podłaźniczka? Co wspólnego ze świętami miał pająk? Dawniej dekoracje świąteczne wykonywano samodzielnie z takich materiałów, jak papier, bibuła i słoma. Podczas warsztatu uczniowie poznają ludowe zwyczaje bożonarodzeniowe oraz wykonają własne ozdoby. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
  • Na swojską nutę – warsztat taneczny
  Tańczone w parze, kole lub korowodzie, pełne obrotów, podskoków i przytupów, często towarzyszył im śpiew, a rytm nadawały ludowe instrumenty. Jesteście ciekawi czym charakteryzują się tańce ludowe z różnych regionów Polski? Chcielibyście poznać takie zabawy jak klapok czy miotlarz? Podczas warsztatu nauczycie się wybranych kroków i figur tanecznych pod okiem artystów zespołu „Mazowsze”. Warsztat, odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni, trwa około 50 minut.
  • Poloneza czas zacząć – warsztat taneczny
  Polonez to jeden z najbardziej rozpoznawalnych tańców zaliczanych do polskich tańców narodowych. Podczas warsztatu poznacie podstawowe figury i kroki tego dostojnego tańca. Dowiecie się również czym charakteryzują się pozostałe cztery tańce narodowe i razem z artystami zespołu „Mazowsze” sprawdzicie jak tańczy się żywiołowego krakowiaka czy nastrojowego kujawiaka. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 50 minut.
  • Pełnym głosem – warsztat wokalny
  Jak ważne jest rozśpiewanie? Jakie ćwiczenia oddechowe i dykcyjne powinna wykonywać osoba pracująca nad swoim głosem? Co to znaczy mieć dobrą technikę wokalną? Czy śpiewać każdy może? Po krótkim wprowadzeniu i rozgrzewce, wspólnie z prowadzącym warsztat artystą zespołu „Mazowsze”, zaśpiewacie znane i lubiane utwory inspirowane muzyką ludową. Zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają około 50 minut.
  Instrument drewniany, burczybas.
  Szkoły ponadpodstawowe
  Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zaprasza młodzież na spotkania z kulturą tradycyjną, muzyką ludową i narodową. Poprzez oprowadzania i warsztaty inspirujemy do odkrywania świata polskiego folkloru oraz zachęcamy do poznania historii jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgającego do bogactwa kultury ludowej. Zachęcamy do zdobywania wiedzy i kompetencji kulturowych, aktywnego uczestnictwa w spotkaniach z historią i tradycją w tle.
  • Od folkloru do stylizacji – oprowadzanie
  Oprowadzanie po wystawie stałej, ukazującej kulturę ludową Polski, głównie pod względem muzyki, śpiewu, tańca i stroju przedstawioną w porównaniu ze scenicznym opracowaniem folkloru prezentowanym przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Czym różni się folklor w poszczególnych regionach Polski? Na czym polega stylizacja? Jak od kulis wygląda praca zespołu? Spotkanie z naszym przewodnikiem jest świetną okazją do pogłębienia wiedzy i wymiany poglądów. Oprowadzanie po ekspozycji stałej trwa około 60 minut.
  • Polskie tańce narodowe – warsztat taneczny
  Jak tańczy się nastrojowego kujawiaka, dynamicznego mazura, żywiołowego krakowiaka, energicznego oberka i dostojnego poloneza? Uczestnicy warsztatu dowiedzą się jaka jest specyfika poszczególnych tańców o charakterze narodowym i pod okiem artystów zespołu „Mazowsze” poznają podstawowe kroki oraz figury wybranych tańców. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
  • Tańce i zabawy ludowe – warsztat taneczny
  W kulturze ludowej właściwie każda praca kończyła się zabawą a organizowane w czasie wolnym potańcówki były ważną częścią życia towarzyskiego. Co najczęściej tańczono? Jak dawniej bawili się mieszkańcy wsi? Uczestnicy warsztatu odbędą niezwykłą, taneczną podróżą po Polsce i poznają takie tańce jak olender czy trojak. Zajęcia prowadzone są przez artystów zespołu „Mazowsze”, odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają około 60 minut.
  • Kukułeczka kuka – warsztat wokalny
  Na czym polega emisja głosu? Jak prawidłowo oddychać podczas śpiewu? Jakie ćwiczenia dykcyjne i wokalne wykonują profesjonalni śpiewacy? Warsztat wokalny to okazja do pracy nad głosem pod okiem profesjonalistów oraz możliwość nauki wybranych utworów z repertuaru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zajęcia prowadzone przez artystę Zespołu odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają około 50 minut.
  Dorośli
  Oferta Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” adresowana jest do osób pragnących pogłębić wiedzę o polskiej kulturze ludowej i narodowej, poznać historię zespołu „Mazowsze”, dowiedzieć się więcej o jego działalności i przekonać się na czym polega stylizacja folkloru, jaką zespół prezentuje na scenie. Grupy zorganizowane z uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora, biur podróży, amatorskich zespołów pieśni i tańca, kół gospodyń wiejskich oraz innych instytucji prowadzących programy dla osób dorosłych zapraszamy na zwiedzanie, prelekcje, pokazy filmów oraz warsztaty.
  • Od folkloru do stylizacji – oprowadzanie
  Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej, ukazującej kulturę ludową Polski, głównie pod względem muzyki, śpiewu, tańca i stroju, przedstawionej w porównaniu ze scenicznym opracowaniem folkloru prezentowanym przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Czym różni się folklor w poszczególnych regionach Polski? Na czym polega stylizacja? Jak od kulis wygląda praca Zespołu? Spotkanie z naszym przewodnikiem jest świetną okazją do pogłębienia wiedzy i wymiany poglądów. Oprowadzanie po ekspozycji stałej trwa około 60 minut.
  • Polskie tańce ludowe i narodowe – warsztat taneczny
  Taniec pozwala na dłużej zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Nawet odrobina tanecznego szaleństwa poprawia samopoczucie. Dawniej to właśnie zabawy taneczne były najbardziej popularną formą rozrywki. W parach lub trójkami, po kole albo w korowodzie – kiedyś podczas świąt, potańcówek czy innych spotkań towarzyskich tańczyli wszyscy niezależnie od wieku. Uczestnicy warsztatu pod okiem artystów zespołu „Mazowsze” zapoznają się z wybranymi tańcami ludowymi i narodowymi oraz nauczą się podstawowych kroków i figur tanecznych. Spotkanie odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut. 
  • To i hola – warsztat wokalny
  Pieśni i przyśpiewki ludowe, na których opiera się repertuar zespołu „Mazowsze”, najczęściej mają dość uniwersalną treść, ubarwione są rubasznym humorem i co ważne szybko wpadaj w ucho. Kto słysząc „Furmana” czy „Kukułeczkę” od razu nie zaczyna nucić? Uczestnicy warsztatu, po krótkim rozśpiewaniu i wykonaniu prostych ćwiczeń oddechowych oraz dykcyjnych, razem z artystą zespołu „Mazowsze” odśpiewają najbardziej znane i lubiane utwory. Zajęcia trwają około 60 minut i przeznaczone są dla pasjonatów śpiewu w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania.
  Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Centrum Folklory Polskiego „Karolin” oraz udziału w zajęciach edukacyjnych i warsztatach.