T_KAROLIN_HOME_LABELT_KAROLIN_HOME_LABELEN
Ceramiczny gwizdek, pomalowany na czerwono z wymalowanym białym skrzydłem.
Grupy zorganizowane
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” prowadzi działalność edukacyjną skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych zwiedzających. Do korzystania z naszej oferty szczególnie zachęcamy przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku oraz biura podróży i inne grupy zorganizowane.
Oferta
Na zajęcia edukacyjne na wystawie stałej oraz oprowadzanie grupowe z przewodnikiem obowiązuje bilet grupowy – 20 zł/osoba.

Bilety grupowe na zwiedzanie wystawy obowiązują dla grup zorganizowanych od 10 osób. W cenę biletu wliczona jest usługa przewodnicka.

Opłata za warsztaty
– 30 zł/osoba.

W oprowadzaniu grupowym z przewodnikiem, zajęciach edukacyjnych na wystawie stałej oraz warsztatach może uczestniczyć do 25 osób, powyżej tej liczby dzielimy uczestników na grupy.

W celu rezerwacji zajęć edukacyjnych, oprowadzania lub warsztatów prosimy o kontakt telefoniczny: +48 22 208 87 00 lub +48 605 501 770
lub mailowy: kontakt@karolinmazowsze.pl
Rysunek haftu, kolorowe kwiaty na czarnym tle.
Przedszkola
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zaprasza przedszkolaków do ciekawej i inspirującej podróży po świecie tradycyjnej kultury ludowej. Proponowane zajęcia edukacyjne służą wzbogaceniu wiedzy i rozbudzeniu ciekawości, rozwijają twórcze, samodzielne myślenie, pobudzają wyobraźnię i kształtują kreatywne postawy wśród najmłodszych. Na wszystkich zajęciach pracujemy z wykorzystaniem nowoczesnych, aktywizujących metod nauczania, podejmując zagadnienia odpowiadające założeniom podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
  • Ludowe opowieści – zajęcia edukacyjne
Jakie dźwięki wydaje kozioł biały? Czy diabelskie skrzypce są straszne? Kto mieszka nad morzem a kto w górach? Zapraszamy na pełną zabawy opowieść o polskim folklorze. Wspólnie odbędziemy podróż po różnych regionach naszego kraju i porozmawiamy o tym czym dawniej zajmowali się mieszkańcy wsi, jak się bawili i w co ubierali się od święta. Zajęcia edukacyjne na ekspozycji stałej trwają około 50 minut.

  • Cacka, lalki, zabawiajki – warsztat
Koniki na biegunach, drewniane ptaszki, blaszane bączki, szmaciane lalki… dawniej wystarczyło drewno, papier, słoma, włóczka czy kawałki materiałów, aby wykonać prawdziwe cacka. Czym kiedyś bawiły się dzieci? Jak w prosty sposób zrobić ruchomą zabawkę? Podczas spotkania dowiecie się więcej o ludowym zabawkarstwie i wykonacie własne, oryginalne prace. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 50 minut.

  • Wystrój się na ludowo – warsztat
Dawniej każdy region Polski posiadał typowe dla siebie stroje ludowe. Podczas spotkania porozmawiamy o tym jak wyglądały świąteczne ubiory na mazowieckich wsiach. Kto nosił portki? Jak zakładano zapaskę? Czy bielunka jest cała biała? Kostiumy zespołu „Mazowsze” zainspirują nas do stworzenia własnych projektów strojów ludowych. Warsztat, odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni, trwa około 50 minut.
  • Grajki przeszkadzajki – warsztat
Służące do gry i do zabawy, wykonywane z łatwo dostępnych materiałów na wzór profesjonalnych instrumentów lub najprostszą techniką tak, aby wydawały oczekiwane dźwięki – grajki przeszkadzajki! Podczas zajęć wykonamy proste, dźwięczne instrumenty inspirowane folklorem. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 50 minut.

  • Tańce, hulańce – warsztat taneczny
Tradycyjne gry i zabawy ludowe najczęściej wywodziły się ze starych obrzędów oraz zwyczajów i uczestniczyli w nich wszyscy mieszkańcy wsi, niezależnie od wieku. Jak dawniej bawiono się na polskich wsiach? Jakie były ulubione melodie w dzieciństwie naszych dziadków i pradziadków? Poznajcie ludowe gry i zabawy! Warsztat prowadzony jest przez artystów zespołu "Mazowsze", odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 45 minut.

  • Graj muzyczko, graj – warsztat muzyczny
Nic tak dobrze nie kształtuje kultury muzycznej i słuchu jak nauka przez zabawę. Jak za pomocą prostych instrumentów wystukiwać rytm? Czym jest melodia? W jaki sposób przygotować się do śpiewania? Podczas zajęć pobawimy się głosem z wykorzystaniem muzyki i pieśni ludowych oraz utworów z repertuaru zespołu „Mazowsze”. Warsztat prowadzony jest przez artystów Zespołu, odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 45 minut.
Wycinanka, czarny kogut z kolorowym ogonem.
Szkoły podstawowe
Proponowane przez Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zajęcia edukacyjne i warsztaty dostosowane są do potrzeb i wieku biorących w nich udział dzieci. Prowadzone są na różnych poziomach nauczania zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Poruszają tematy omawiane podczas szkolnych lekcji oraz poszerzają zawarte w nich treści o nowe wątki. Celem spotkań jest wprowadzenie dzieci w świat wiedzy o kulturze tradycyjnej, folklorze muzycznym, instrumentach ludowych, tańcach regionalnych i narodowych oraz działalności twórców i wykonawców muzyki.
Klasy I – III
  • Piękna nasza Polska cała – zajęcia edukacyjne
Polska kultura ludowa jest niezwykle różnorodna i barwna. Czym różni się folklor różnych regionów Polski? W co dawniej ubierano się na święta i ważne rodzinne uroczystości? Na czym grywali wiejscy muzykanci? Zwiedzając wystawę odbędziemy niezwykłą podróż po Polsce tropem ludowej muzyki, instrumentów i strojów.  Zajęcia edukacyjne trwają około 50 minut.

  • Podróże z „Mazowszem” – zajęcia edukacyjne
Zespół „Mazowsze” już po pierwszych sukcesach w Polsce zaczął podróżować po świecie, koncertując i promując polską kulturę. Jak wygląda praca w „Mazowszu”? Czym dokładnie zajmują się pracujący w nim artyści? W jakich krajach do tej pory koncertował Zespół? Wybierzcie się razem z nami w pełną koloru i muzyki podróż śladami „Mazowsza”! Zapewniamy, że podczas zajęć będziecie się świetnie bawić poznając historię Zespołu. Zajęcia edukacyjne odbywają się na ekspozycji i trwają około 50 minut.

  • Wycinanki, naklejanki – warsztat
Koguciki, rózgi, kokoszki, leluje i gwiazdy wycinane z kolorowego papieru, naklejane na białe kartki lub bezpośrednio na ściany – jesteście ciekawi jak wyglądają ludowe wycinanki? Do czego je dawniej wykorzystywano? Z jakiego papieru były wykonywane? Co było niezbędnym narzędziem wycinankarek? Podczas warsztatu dowiecie się czym charakteryzuje się papier glansowany i wykonacie własne papierowe dzieła sztuki. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 50 minut.

  • Wystrój się na ludowo – warsztat
Dawniej każdy region Polski posiadał typowe dla siebie stroje ludowe. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak wyglądały świąteczne ubiory na mazowieckich wsiach. Kto nosił portki? Jak zakładano zapaskę? Czy bielunka jest cała biała? Kostiumy zespołu „Mazowsze” zainspirują nas do stworzenia własnych projektów strojów ludowych. Warsztat, odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni, trwa około 50 minut.

  • Cacka, lalki, zabawiajki – warsztat
Koniki na biegunach, drewniane ptaszki, blaszane bączki, szmaciane lalki… dawniej wystarczyło drewno, papier, słoma, włóczka czy kawałki materiałów, aby wykonać prawdziwe cacka. Czym kiedyś bawiły się dzieci? Jak w prosty sposób zrobić ruchomą zabawkę? Podczas spotkania dowiecie się więcej o ludowym zabawkarstwie i wykonacie własne, oryginalne prace. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 50 minut.
  • Grajki przeszkadzajki – warsztat
Służące do gry i do zabawy, wykonywane z łatwo dostępnych materiałów na wzór profesjonalnych instrumentów lub najprostszą techniką tak, aby wydawały oczekiwane dźwięki – grajki przeszkadzajki! Podczas zajęć wykonamy proste, dźwięczne instrumenty inspirowane folklorem. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 50 minut.

  • Boże Narodzenie na ludowo – warsztat
Czy na Boże Narodzenie zawsze ubierano choinkę? Jak wyglądała podłaźniczka? Co wspólnego ze świętami miał pająk? Dawniej dekoracje świąteczne wykonywano samodzielnie z takich materiałów, jak papier, bibuła i słoma. Podczas warsztatu poznacie ludowe zwyczaje bożonarodzeniowe oraz stworzycie własne ozdoby. Warsztat, odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni, trwa około 50 minut.

  • Wielkanoc na ludowo – warsztat
Dawniej Święta Wielkanocne miały duże znaczenie dla mieszkańców wsi, a przygotowania do nich rozpoczynano wraz z początkiem wielkiego postu. Dlaczego Niedzielę Palmowa nazywano kwietną lub wierzbną? Co tradycyjnie powinno znaleźć się w święconce? Czym różni się pisanka od kraszanki? Podczas spotkania poznacie wielkanocne zwyczaje i wykonacie oryginalne ozdoby świąteczne inspirowane sztuką ludową. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 50 minut.

  • Tańcuj, tańcuj, okręcaj – warsztat taneczny
Dawniej taniec był nieodłącznym elementem życia mieszkańców wsi. W czasie wolnym od pracy, z okazji świąt i innych ważnych uroczystości, wspólnie bawiono się tańcząc, skacząc czy wirując. Czym charakteryzują się tańce ludowe z różnych regionów Polski? Jak zatańczyć klapoka, fafura czy trojaka? Wybranych kroków i figur tanecznych nauczą Was artyści zespołu „Mazowsze”. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 50 minut.

  • Kompanija wesoła – warsztat muzyczny
Wspólne śpiewanie wspomaga kształtowanie słuchu, poczucie rytmu i wrażliwość na muzykę, ale przede wszystkim jest świetną zabawą. Jak wzmocnić głos? Dlaczego podczas śpiewu ważny jest oddech? Jaką rozgrzewkę warto zrobić przed śpiewaniem? Zapraszamy na warsztat muzyczny, podczas którego w świat ludowych dźwięków i brzmień wprowadzi Was artysta zespołu „Mazowsze”. Spotkanie odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 45 minut.
Klasy IV – VIII
  • Polska kultura ludowa – zajęcia edukacyjne
Co to jest folklor? Czym różni się w poszczególnych regionach Polski? Podczas spotkania ekspozycja Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” stanie się punktem wyjścia do rozmowy o bogactwie polskiej kultury. Zapraszamy na oprowadzanie służące rozbudzeniu ciekawości oraz wzbogaceniu wiedzy o ludowej muzyce, tańcu, śpiewie i stroju. Zajęcia edukacyjne na wystawie stałej trwają około 60 minut.

  • Podróże z „Mazowszem” – zajęcia edukacyjne
Zespół „Mazowsze” bardzo szybko, już po pierwszych sukcesach w Polsce, zaczął podróżować po świecie, koncertując i promując polską kulturę. Jak wygląda praca w „Mazowszu”? W jakich krajach do tej pory koncertował Zespół? Podczas spotkania, zwiedzając część wystawy poświęconą historii i działalności Zespołu, wybierzemy się w pełną koloru i muzyki podróż śladami „Mazowsza”. Zajęcia odbywają się na ekspozycji i trwają około 60 minut.

  • Polskie tańce narodowe – zajęcia edukacyjne
Wystawa prezentowana w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” oprócz przedstawienia tradycyjnej muzyki, tańca, pieśni i strojów, ukazuje również piękno polskich tańców narodowych, które w znacznej mierze wywodzą się z tańców ludowych i z czasem rozpowszechniły się na terenie całego kraju. Ile mamy tańców o charakterze narodowym? Jakie tańce do nich zaliczamy? W jakim metrum są tańczone? Po czym w łatwy sposób je rozpoznać? Zajęcia edukacyjne odbywają się na ekspozycji i trwają około 60 minut. 

  • Wątek i osnowa – warsztat
Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł. Dawniej umiejętności tkackie przekazywano z pokolenia na pokolenie, a ręczne warsztaty tkackie były ważnym elementem wyposażenia domu. Z naturalnych surowców, takich jak wełna czy len, tkano elementy ubioru i tkaniny użytkowe. Jak powstaje tkanina? Czym jest osnowa? Jak przeplatać wątek? Podczas warsztatu będziecie mogli spróbować swoich sił w tkaniu. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.

  • Wystrzyganki, wycinanki –  warsztat
Papierowe wycinanki, zwane również wystrzygankami, to symbol polskiej sztuki ludowej. Do czego służyły? Jak były wykonywane? Czym cechują się sieradzkie cacka, łowickie kodry, kurpiowskie leluje, sannickie klapoki czy kołbielskie lalki? Podczas warsztatu poznacie tajniki sztuki wycinankarskiej i wykonacie własne, oryginalne wycinanki. Warsztat, odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni, trwa około 60 minut.
  • Boże Narodzenie na ludowo – warsztat
Czy na Boże Narodzenie zawsze ubierano choinkę? Jak wyglądała podłaźniczka? Co wspólnego ze świętami miał pająk? Dawniej dekoracje świąteczne wykonywano samodzielnie z takich materiałów, jak papier, bibuła i słoma. Podczas warsztatu poznacie ludowe zwyczaje bożonarodzeniowe oraz stworzycie własne ozdoby. Warsztat, odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni, trwa około 60 minut.

  • Wielkanoc na ludowo – warsztat
Dawniej Święta Wielkanocne miały duże znaczenie dla mieszkańców wsi, a przygotowania do nich rozpoczynano wraz z początkiem wielkiego postu. Dlaczego Niedzielę Palmowa nazywano kwietną lub wierzbną? Co tradycyjnie powinno znaleźć się w święconce? Czym różni się pisanka od kraszanki? Co ma śmigus do dyngusa? Podczas spotkania dowiecie się więcej o wielkanocnych zwyczajach i wykonacie oryginalne ozdoby świąteczne inspirowane sztuką ludową. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.

  • Ludowe bibułkarstwo – warsztat
Na czym polega sztuka tworzenia ozdób z bibuły? Jak wycinając, skręcając, zwijając czy rolując kawałki bibuły wykonać kwiatki, które wyglądają jak te przed chwilą zerwane w ogródku czy na łące? Do czego dawniej wykorzystywano bibułowe dekoracje? Podczas spotkania będziecie mogli zmierzyć się z tym zanikającym już rękodziełem i wykonać własne prace inspirowane tradycją. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.
  • Ale plakat – warsztat
Jakie funkcje pełni plakat? Jak na plakacie w sposób prosty i zrozumiały przekazać najistotniejsze treści? Na czym polega technika kolażu? Podczas warsztatu przyjrzycie się najbardziej znanym plakatom zespołu „Mazowsze” i korzystając z przygotowanych materiałów, wykonacie własne kolaże.

  • Pełnym głosem – warsztat wokalny
Jak ważne jest rozśpiewanie? Jakie ćwiczenia oddechowe i dykcyjne powinna wykonywać osoba pracująca nad swoim głosem? Co to znaczy mieć dobrą technikę wokalną? Czy śpiewać każdy może? Po krótkim wprowadzeniu i rozgrzewce, wspólnie z prowadzącym warsztat artystą zespołu „Mazowsze”, zaśpiewacie znane i lubiane utwory inspirowane muzyką ludową. Zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają około 50 minut.

  • Na swojską nutę – warsztat taneczny
Tańczone w parze, kole lub korowodzie, pełne obrotów, podskoków i przytupów, często towarzyszył im śpiew, a rytm nadawały ludowe instrumenty. Jesteście ciekawi czym charakteryzują się tańce ludowe z różnych regionów Polski? Chcielibyście poznać takie zabawy jak klapok czy miotlarz? Podczas warsztatu nauczycie się wybranych kroków i figur tanecznych pod okiem artystów zespołu „Mazowsze”.  Warsztat, odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni, trwa około 50 minut.

  • Poloneza czas zacząć – warsztat taneczny
Polonez to jeden z najbardziej rozpoznawalnych tańców zaliczanych do polskich tańców narodowych. Podczas warsztatu poznacie podstawowe figury i kroki tego dostojnego tańca. Dowiecie się również czym charakteryzują się pozostałe cztery tańce narodowe i razem z artystami zespołu „Mazowsze” sprawdzicie jak tańczy się żywiołowego krakowiaka czy nastrojowego kujawiaka. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 50 minut.
Instrument drewniany, burczybas.
Szkoły ponadpodstawowe
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zaprasza młodzież na spotkania z kulturą tradycyjną, muzyką ludową i narodową. Poprzez oprowadzania i warsztaty inspirujemy do odkrywania świata polskiego folkloru oraz zachęcamy do poznania historii jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgającego do bogactwa kultury ludowej. Zachęcamy do zdobywania wiedzy i kompetencji kulturowych, aktywnego uczestnictwa w spotkaniach z historią i tradycją w tle.
  • Kolory folkloru – zwiedzanie
Co to jest folklor? Czym różni się w poszczególnych regionach Polski? Podczas spotkania ekspozycja Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” stanie się punktem wyjścia do rozmowy o bogactwie polskiej kultury oraz działalności artystycznej Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zapraszamy na oprowadzanie służące rozbudzeniu ciekawości oraz wzbogaceniu wiedzy o ludowej muzyce, tańcu, śpiewie i stroju. Zajęcia edukacyjne na wystawie stałej trwają około 60 minut.

  • Mazowszańskie opowieści – zwiedzanie
Kim byli twórcy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”? Jakie były początki zespołu? Co na co dzień dzieje się w Karolinie? Na czym polega praca artysty? Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się więcej o historii i działalności „Mazowsza”, poznają ciekawostki i anegdoty z koncertów oraz podróży Zespołu. Zwiedzanie połączone jest z projekcją filmów archiwalnych i trwa około 60 minut.

  • Ludowe pająki – warsztat
Pająki to lekkie, przestrzenne konstrukcje które dawniej stanowiły ważną dekorację wiejskiej izby. Zawieszone pod sufitem, mieniąc się całą feerią barw, poruszały się przy każdym nawet najdelikatniejszym powiewie powietrza. Na jakie okazje je robiono? Jakich materiałów używano do ich tworzenia? Uczestnicy warsztatu poznają różne formy ludowych pająków i wykonają własne prace. Zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają około 60 minut.

  • Kreatywne inspiracje tradycją – warsztat
Cieszące oko kolory, modne a jednocześnie tradycyjne wzory i kształty, nowoczesne, ale wykorzystujące stylistykę zaczerpniętą z kultury ludowej przedmioty… czym jest etnodizajn? Jak współcześnie wykorzystać folklor? Warsztat będzie pretekstem do rozmowy o wzornictwie dawniej i dziś. Uczestnicy spotkania, inspirując się tradycją, wykonają własne, oryginalne prace. Zajęcia odbywają się specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają około 60 minut.
  • Wątek i osnowa – warsztat
Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł. Dawniej umiejętności tkackie przekazywano z pokolenia na pokolenie, a ręczne warsztaty tkackie były ważnym elementem wyposażenia domu. Z naturalnych surowców, takich jak wełna czy len, tkano elementy ubioru i tkaniny użytkowe. Jak powstaje tkanina? Czym jest osnowa? Jak przeplatać wątek? Podczas warsztatu uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w tkaniu. Warsztat, odbywający się w specjalnie przygotowanej przestrzeni, trwa około 60 minut.

  • Ale plakat – warsztat
Jakie funkcje pełni plakat? Jak na plakacie w sposób prosty i zrozumiały przekazać najistotniejsze treści? Na czym polega technika kolażu? Podczas warsztatu przyjrzycie się najbardziej znanym plakatom zespołu „Mazowsze” i korzystając z przygotowanych materiałów, wykonacie własne kolaże.

  • Kukułeczka kuka – warsztat wokalny
Na czym polega emisja głosu? Jak prawidłowo oddychać podczas śpiewu? Jakie ćwiczenia dykcyjne i wokalne wykonują profesjonalni śpiewacy? Warsztat wokalny to okazja do pracy nad głosem pod okiem profesjonalistów oraz możliwość nauki wybranych utworów z repertuaru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zajęcia prowadzone przez artystów Zespołu odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają około 50 minut.

  • Polskie tańce narodowe – warsztat taneczny
Jak tańczy się nastrojowego kujawiaka, dynamicznego mazura, żywiołowego krakowiaka, osobliwego oberka i dostojnego poloneza? Uczestnicy warsztatu dowiedzą się jaka jest specyfika poszczególnych tańców o charakterze narodowym, pod okiem artystów zespołu „Mazowsze” poznają podstawowe kroki i figury wybranych tańców. Warsztat odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.

  • Tańce i zabawy ludowe – warsztat taneczny
W kulturze ludowej właściwie każda praca kończyła się zabawą a organizowane w czasie wolnym potańcówki były ważną częścią życia towarzyskiego. Co najczęściej tańczono? Jak dawniej bawili się mieszkańcy wsi? Uczestnicy warsztatu odbędą niezwykłą, taneczną podróżą po Polsce i poznają takie tańce jak olender czy trojak. Zajęcia prowadzone są przez artystów zespołu „Mazowsze”, odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwają około 60 minut.
Dorośli
Oferta Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” adresowana jest do osób pragnących pogłębić wiedzę o polskiej kulturze ludowej i narodowej, poznać historię zespołu „Mazowsze”, dowiedzieć się więcej o jego działalności i przekonać się na czym polega stylizacja folkloru, jaką zespół prezentuje na scenie. Grupy zorganizowane z uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora, biur podróży, amatorskich zespołów pieśni i tańca, kół gospodyń wiejskich oraz innych instytucji prowadzących programy dla osób dorosłych zapraszamy na zwiedzanie, prelekcje, pokazy filmów oraz warsztaty.
  • Od folkloru do stylizacji – oprowadzanie
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej, ukazującej kulturę ludową Polski, głównie pod względem muzyki, śpiewu, tańca i stroju, przedstawionej w porównaniu ze scenicznym opracowaniem folkloru prezentowanym przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Czym różni się folklor w poszczególnych regionach Polski? Na czym polega stylizacja? Jak od kulis wygląda praca Zespołu? Spotkanie z naszym przewodnikiem jest świetną okazją do pogłębienia wiedzy i wymiany poglądów. Oprowadzanie po ekspozycji stałej trwa około 60 minut.

  • Mazowszańska kronika filmowa – pokaz filmów archiwalnych
Głównym celem utworzenia Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” było ocalenie od zapomnienia kultury i tradycji polskich wsi i miasteczek. Czy udało się ten cel zrealizować? Jak wyglądały początki zespołu? Jak dzisiaj pracuje się w Karolinie? Pokaz filmów z archiwum „Mazowsza” będzie pretekstem do rozmowy o historii i działalności zespołu. Podczas spotkania nie zabraknie opowieści, ciekawostek, anegdot i wspomnień z rożnych wstępów i tras koncertowych. Pokaz odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.

  • Polskie tańce ludowe i narodowe – warsztat taneczny
Taniec pozwala na dłużej zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Nawet odrobina tanecznego szaleństwa poprawia samopoczucie. Dawniej to właśnie zabawy taneczne były najbardziej popularną formą rozrywki. W parach lub trójkami, po kole albo w korowodzie – kiedyś podczas świąt, potańcówek czy innych spotkań towarzyskich, tańczyli wszyscy niezależnie od wieku. Uczestnicy warsztatu pod okiem artystów zespołu „Mazowsze” zapoznają się z wybranymi tańcami ludowymi i narodowymi oraz nauczą się podstawowych kroków i figur tanecznych. Spotkanie odbywa się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i trwa około 60 minut.  

  • To i hola – warsztat wokalny
Pieśni i przyśpiewki ludowe, na których opiera się repertuar zespołu „Mazowsze”, najczęściej mają dość uniwersalną treść, ubarwione są rubasznym humorem i co ważne szybko wpadaj w ucho. Kto słysząc „Furmana” czy „Kukułeczkę” od razu nie zaczyna nucić? Uczestnicy warsztatu, po krótkim rozśpiewaniu i wykonaniu prostych ćwiczeń oddechowych oraz dykcyjnych, razem z artystą zespołu „Mazowsze” odśpiewają najbardziej znane i lubiane utwory. Zajęcia trwają około 60 minut i przeznaczone są dla pasjonatów śpiewu w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania.

  • Warsztaty rękodzielnicze
Grupy zorganizowane zapraszamy również na warsztaty rękodzielnicze organizowane w zależności od potrzeb i umiejętności grupy. Tradycyjne tkactwo, ludowe pająki, etnodizajn a może wielkanocne plamy, kwiaty z bibuły lub ludowe wycinanki? W celu ustalenia dostępnych tematów prosimy o kontakt.